Audiometria Impedancyjna Warszawa – ile trwa i jak wygląda badanie?

Audiometria impedancyjna to jedna z obiektywnych metod badania słuchu – szeroko wykorzystywana w diagnostyce patologii ucha środkowego w czasie której mogą być wykonane nie jeden, nie dwa lecz nawet trzy testy sprawdzające sprawność i funkcje ucha środkowego.

 

SPIS TREŚCI:

1.Co to jest audiometria impedancyjna z tympanometrią?

Audiometria impedancyjna służy do badania impedancji akustycznej ucha środkowego tzn. oporu, jaki dla fali akustycznej stanowi układ przewodzący dźwięk. W skład tego układu wchodzi błona bębenkowa, kosteczki słuchowe oraz więzadła w jamie bębenkowej.

Audiometrię impedancyjną cechuje nieinwazyjność, prostota i krótki czas pomiaru oraz jego automatyzacja z dużą zgodnością wyników pomiarów z obrazem klinicznym słuchu pacjenta i innymi wynikami badań słuchu.

Audiometria impedancyjna obejmuje następujące testy:
Tympanometrię,
Pomiar odruchu z mięśnia strzemiączkowego,
Test trąbki słuchowej.

 

2.Co bada audiometria impedancyjna?

Audiometrię impedancyjną najczęściej wykorzystuje się do oceny poszczególnych schorzeń ucha środkowego (kosteczki słuchowe, błona bębenkowa, trąbka słuchowa / Eustachiusza).
Zastosowanie kliniczne audiometrii impedancyjnej jest bardzo szerokie i obejmuje:
• Ocenę funkcji trąbki słuchowej,
• Topodiagnostykę porażeń nerwu twarzowego,
• Diagnostykę zaburzeń pozaślimakowych słuchu,
• Płynów infekcyjnych w uchu środkowym
• Przerostu migdałków gardłowych/ podniebiennych
• Przerwania łańcucha kosteczek słuchowych
• Wstępny dobór parametrów stymulacji implantu ślimakowego
• Diagnostykę wysiękowego zapalenia ucha środkowego,
• Diagnostykę otosklerozy,
• Ocenę obecności objawu wyrównania głośności.

 

3.Czy audiometria impedancyjna jest bolesna?

Badanie audiometrii impedancyjnej jest bezbolesne, ale ze względu na podawane poprzez sondę do ucha dźwięki o różnych częstotliwościach i stosunkowo dużych natężeniach – badanie może być nieprzyjemne.

 

4.U kogo wykonuje się badanie audiometrii impedancyjnej?

Audiometrię impedancyjną wykonuje się u noworodków, małych dzieci, młodzieży i dorosłych. Co oznacza, że nie ma żadnego ograniczenia wiekowego, aby wykonać badanie audiometrii impedancyjnej.

 

5.Jakie są przeciwwskazania do audiometrii impedancyjnej?

Nie ma przeciwwskazań do wykonywania audiometrii impedancyjnej, ale są pewne zasady, które muszą być przestrzegane, aby wyniki audiometrii impedancyjnej były prawidłowe.
• Przed badaniem powinna być wykonana otoskopia, w której sprawdza się czystość przewodu słuchowego.
• Badanie jest przeprowadzane w ciszy i na tyle na ile to możliwe w bezruchu.
• Należy podkreślić, że badanie tympanometryczne wymaga zachowanej ciągłości błony bębenkowej oraz szczelnego zamknięcia światła przewodu słuchowego zewnętrznego sondą. Przy braku szczelności powietrze może wypływać z przewodu słuchowego, utrudniając tym samym wykonanie poprawnego pomiaru.
• Badania nie należy wykonywać zaraz po myciu uszu oraz po badaniu elektronystagmograficznym (ENG), podczas którego wykonywano próbę kaloryczną błędników z wlewaniem wody do przewodów słuchowych zewnętrznych.

 

6.Audiometria impedancyjna Warszawa

Jeżeli interesujesz się przeprowadzeniem badania w Warszawie, śmiało skontaktuj się z naszą placówką poprzez numer telefonu +48 22 635 34 15 bądź przez kontakt mailowy: biuro@amilaut.pl.

 

 

Może Cię również zainteresować:

 

Decydując się na korzystanie z naszej strony akceptujecie Państwo naszą politykę prywatności, w której znajdują się informacje na temat używanych przez nas plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu bez zmiany ustawień na Państwa urządzeniu oznacza wyrażanie zgody na używanie plików cookies. Czytaj dalej.