Otoemisja akustyczna a dzieci, wykres i interpretacja wyników

Twoje ucho składa się z trzech części - zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej. Test OAE służy do sprawdzenia, jak dobrze działa ucho wewnętrzne lub ślimak. Jeżeli jesteś ciekawy jak działa badanie otoemisji, jakie są wskazania do otoemisji – na wszystkie pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Spis treści

Co to jest otoemisja akustyczna?

Obok nazwy Otoemisja czy otoemisja akustyczna spotkamy również: OAE lub Emisja otoakustyczna. Jest to obiektywne, nieinwazyjne badanie słuchu. Emisja odnosi się do dźwięku generowanego w normalnym ślimaku ucha w odpowiedzi na stymulację.

Do czego służy otoemisja akustyczna?

Ucho każdego człowieka składa się z trzech części: zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej. Badanie OAE służy do sprawdzenia, jak działa ucho wewnętrzne lub ślimak.

Ten test może również wykazać, czy istnieje blokada w uchu zewnętrznym lub środkowym. Jeśli istnieje blokada, żadne dźwięki nie będą w stanie przedostać się do ucha wewnętrznego. Oznacza to, że występuje ubytek słuchu.

Jak działa badanie otoemisji?

Do sprawdzenia sprawności ucha wewnętrznego wykorzystuje się emisje otoakustyczne lub OAE, czyli dźwięki emitowane przez ucho wewnętrzne podczas reagowania na dźwięk. W uchu wewnętrznym znajdują się komórki rzęsate, które reagują na dźwięk poprzez wibracje. Wibracje wytwarzają bardzo cichy dźwięk, który odbija się echem z powrotem do ucha środkowego.

Jak się wykonuje badanie otoemsji?

Badanie trwa od 5 minut do 15 minut. Mała słuchawka lub sonda jest umieszczona w uchu. Sonda wkłada dźwięki do ucha i mierzy dźwięki, które wracają. Podczas testu nie należy mówić ani się ruszać. Osoba wykonująca test może zobaczyć wyniki na ekranie monitora.

Do ucha poprzez sondę podawane są odpowiednie tony wysokie (dźwięki piszczące) i niskie (dźwięki buczące). W badaniu otoemisji odpowiedź zwrotną otrzymujemy w wyniku aktywności ślimaka  i wprawionych w ruch komórek słuchowych zewnętrznych. Pomiar odpowiedzi zwrotnej sygnału akustycznego z ślimaka dokonuje się samoistnie i powstaje pod wpływem podawanych tonów. Otoemisja jest przeprowadzana osobno dla ucha prawego i lewego.

Jakie są wskazania do badania otoemisji?

Wśród wskazań do otoemisji wymienia się:

Jakie mogą być przyczyny złego wyniku badania otoemisji?

Pomijając prozaiczne przyczyny t.j: awaria lub nieprawidłowa kalibracja sprzętu lub nieodpowiednie warunki do przeprowadzenia badania. Można za przyczynę nieprawidłowego wyniku podać:

Rodzaje otoemisji - badanie otoemisja u dzieci?

Badanie otoemisji ma dość szeroki podział, ale ze względu na wartość diagnostyczną wyróżnia się:

Badanie otoemisji zniekształceń nieliniowych (DPOAE) odzwierciedlają integralność komórek zewnętrznych i funkcję ślimaka. Odpowiednio stosowane w klinice audiologicznej są skutecznym narzędziem diagnostycznym ze względu na udowodnioną dokładność i mogą wykrywać ubytek słuchu. DPOAE jest łatwo i szybko rejestrowane u noworodków i dzieci oraz dostarcza podstawowych informacji z badań przesiewowych słuchu, a także szczegółowych informacji diagnostycznych w przypadkach podejrzenia ubytku słuchu.

Badanie otoemisji wywołane trzaskiem (TEOAE) jest wskaźnikiem funkcji zewnętrznych komórek rzęsatych w zakresie od około 750 Hz do 4 kHz. Zazwyczaj TEOAE nie mogą być wykrywane w uszach z ubytkiem słuchu czuciowym (odbiorczym) większym lub równym 30 dB HL lub z objawami nieprawidłowej funkcji ucha środkowego

Otoemisja akustyczna - jak odczytać wynik?

Pamiętaj, że dokładną wiedzę jak odczytać wynik otoemisji akustycznej ma wyłącznie lekarz specjalista lub wykwalifikowany personel, poniżej przedstawimy główne informacje z wykresów.

Otoemisja jest przeprowadzana osobno dla ucha lewego i prawego, dlatego na zapisie będą widoczne dwa wyniki:
Ucho Lewe – L (Left) – Oznaczenie kolorem: Niebieskie
Ucho Prawe – R (Right) – Oznaczenie kolorem: Czerwone

Zapis Otoemisji będzie się różnił w zależności jaki rodzaj OAE został przeprowadzony: DPOAE, TEOAE.
Zapisy przedstawione na niżej zamieszczonych zdjęciach są tylko przykładowe.

W przypadku TEOAE zapis będzie wyglądał w ten sposób:

W przypadku DPOAE zapis będzie wyglądał w ten sposób: