Otoemisja akustyczna a dzieci, wykres i interpretacja wyników

Twoje ucho składa się z trzech części – zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej. Test OAE służy do sprawdzenia, jak dobrze działa ucho wewnętrzne lub ślimak. Jeżeli jesteś ciekawy jak działa badanie otoemisji, jakie są wskazania do otoemisji – na wszystkie pytania odpowiemy w poniższym artykule.

SPIS TREŚCI:

1. Co to jest otoemisja akustyczna?

2. Do czego służy otoemisja?

3. Jak działa badanie otoemisji?

4. Jak się wykonuje badanie otoemsji?

5. Jakie są wskazania do badania otoemisji?

6. Jakie mogą być przyczyny złego wyniku badania otoemisji?

7. Rodzaje otoemisji – badanie otoemisja u dzieci

8. Otoemisja akustyczna – jak odczytać wynik?

 

1. Co to jest otoemisja akustyczna?

Obok nazwy Otoemisja czy otoemisja akustyczna spotkamy również: OAE lub Emisja otoakustyczna. Jest to obiektywne, nieinwazyjne badanie słuchu. Emisja odnosi się do dźwięku generowanego w normalnym ślimaku ucha w odpowiedzi na stymulację.

 

2. Do czego służy otoemisja akustyczna?

Ucho każdego człowieka składa się z trzech części: zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej. Badanie OAE służy do sprawdzenia, jak działa ucho wewnętrzne lub ślimak.

Ten test może również wykazać, czy istnieje blokada w uchu zewnętrznym lub środkowym. Jeśli istnieje blokada, żadne dźwięki nie będą w stanie przedostać się do ucha wewnętrznego. Oznacza to, że występuje ubytek słuchu.

3. Jak działa badanie otoemisji?

Do sprawdzenia sprawności ucha wewnętrznego wykorzystuje się emisje otoakustyczne lub OAE, czyli dźwięki emitowane przez ucho wewnętrzne podczas reagowania na dźwięk. W uchu wewnętrznym znajdują się komórki rzęsate, które reagują na dźwięk poprzez wibracje. Wibracje wytwarzają bardzo cichy dźwięk, który odbija się echem z powrotem do ucha środkowego.

 

4. Jak się wykonuje badanie otoemsji?

Badanie trwa od 5 minut do 15 minut.
Mała słuchawka lub sonda jest umieszczona w uchu. Sonda wkłada dźwięki do ucha i mierzy dźwięki, które wracają. Podczas testu nie należy mówić ani się ruszać. Osoba wykonująca test może zobaczyć wyniki na ekranie monitora.
Do ucha poprzez sondę podawane są odpowiednie tony wysokie (dźwięki piszczące) i niskie (dźwięki buczące). W badaniu otoemisji odpowiedź zwrotną otrzymujemy w wyniku aktywności ślimaka  i wprawionych w ruch komórek słuchowych zewnętrznych. Pomiar odpowiedzi zwrotnej sygnału akustycznego z ślimaka dokonuje się samoistnie i powstaje pod wpływem podawanych tonów. Otoemisja jest przeprowadzana osobno dla ucha prawego i lewego.

 

5. Jakie są wskazania do badania otoemisji?

Wśród wskazań do otoemisji wymienia się:
• badanie przesiewowe słuchu u niemowląt
• diagnostyka szumów usznych
• ocena stanu ślimaka, czyli ucha wewnętrznego
• diagnostyka uszkodzeń słuchu
• monitorowanie zmian słuchu po zażyciu leków ototoksycznych
• wykrywanie głuchoty czynnościowej

6. Jakie mogą być przyczyny złego wyniku badania otoemisji?

Pomijając prozaiczne przyczyny t.j: awaria lub nieprawidłowa kalibracja sprzętu lub nieodpowiednie warunki do przeprowadzenia badania. Można za przyczynę nieprawidłowego wyniku podać:
• nieprawidłowe upowietrznienie ucha środkowego
• zaburzony układ przewodzący, który gwarantuje dotarcie dźwięku do ucha wewnętrznego
• zapalenie ucha środkowego
• przeziębienie
• zaburzenie ciśnienia w jamie bębenkowej i w przewodzie słuchowym zewnętrznym
• pomieszczenie w którym było przeprowadzane badanie – nie wystarczająco dźwiękoszczelne
• w przypadku noworodków (szczególnie w czasie pierwszych trzech dobach życia) – błona łożyska matki lub płyn owodniowy mogą zatykać kanał słuchowy

 

7. Rodzaje otoemisji – badanie otoemisja u dzieci?

Badanie otoemisji ma dość szeroki podział, ale ze względu na wartość diagnostyczną wyróżnia się:

Badanie otoemisji zniekształceń nieliniowych (DPOAE) odzwierciedlają integralność komórek zewnętrznych i funkcję ślimaka. Odpowiednio stosowane w klinice audiologicznej są skutecznym narzędziem diagnostycznym ze względu na udowodnioną dokładność i mogą wykrywać ubytek słuchu.
DPOAE jest łatwo i szybko rejestrowane u noworodków i dzieci oraz dostarcza podstawowych informacji z badań przesiewowych słuchu, a także szczegółowych informacji diagnostycznych w przypadkach podejrzenia ubytku słuchu.

Badanie otoemisji wywołane trzaskiem (TEOAE) jest wskaźnikiem funkcji zewnętrznych komórek rzęsatych w zakresie od około 750 Hz do 4 kHz.
Zazwyczaj TEOAE nie mogą być wykrywane w uszach z ubytkiem słuchu czuciowym (odbiorczym) większym lub równym 30 dB HL lub z objawami nieprawidłowej funkcji ucha środkowego.

 

8. Otoemisja akustyczna – jak odczytać wynik?

Pamiętaj, że dokładną wiedzę jak odczytać wynik otoemisji akustycznej ma wyłącznie lekarz specjalista lub wykwalifikowany personel, poniżej przedstawimy główne informacje z wykresów.
Otoemisja jest przeprowadzana osobno dla ucha lewego i prawego, dlatego na zapisie będą widoczne dwa wyniki:
Ucho Lewe – L – Left – Oznaczenie kolorem: Niebieskie
Ucho Prawe – R – Right – Oznaczenie kolorem: Czerwone
Zapis Otoemisji będzie się różnił w zależności jaki rodzaj OAE został przeprowadzony: DPOAE, TEOAE.
Zapisy przedstawione na niżej zamieszczonych zdjęciach są tylko przykładowe.
W przypadku TEOAE zapis będzie wyglądał w ten sposób:

W przypadku DPOAE zapis będzie wyglądał w ten sposób:

 

Może Cię również zainteresować:

Decydując się na korzystanie z naszej strony akceptujecie Państwo naszą politykę prywatności, w której znajdują się informacje na temat używanych przez nas plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu bez zmiany ustawień na Państwa urządzeniu oznacza wyrażanie zgody na używanie plików cookies. Czytaj dalej.