Badanie słuchu ASSR – Co to jest i na czym polega?

Badanie ASSR to jedno z najważniejszych audiologicznych badań słuchu. Audiologicznym zastosowaniem ASSR jest dostarczenie oszacowania audiogramu czystego tonu, który jest używany do celów rehabilitacyjnych. Ten artykuł pozwoli Ci poznać wszystkie potrzebne informacje na temat tego badania, zapraszamy do lektury.

SPIS TREŚCI:

1. Co to jest badanie ASSR?

2. Badanie ASSR – na czym polega?

3. Dla kogo jest badanie ASSR?

4. Czym różni się ASSR od ABR?

5. Czy badanie ASSR jest bolesne?

6. Jak przygotować niemowlę do badania ASSR?

7. Jak powinien przygotować się pacjent do badania ASSR?

 

1. Co to jest badanie ASSR?

Skrót ASSR oznacza: Auditory Steady-State Responses, czyli Słuchowe potencjały wywołane stanu ustalonego. ASSR jest odpowiedzią elektrofizjologiczną, która jest wywoływana przez okresowo powtarzany, szybki bodziec słuchowy. Jest to obiektywne badanie słuchu, czyli nie wymagające współpracy z pacjentem.
ASSR zazwyczaj wykorzystuje bodźce specyficzne dla częstotliwości: 500Hz, 1kHz, 2kHz, 4 kHz. Uzyskane wartości (dB) wykorzystywane są do oceny progu słuchowego (stworzenia szacowanego audiogramu). Badanie ASSR jest stosowane celem rekonstrukcji audiogramu.
Wielkość korekcji zależy m.in. od stosowanego sprzętu, częstotliwości testowanych, czasu rejestracji, poziomu rejestrowanego szumu w czasie badania, który towarzyszy odpowiedziom, wieku pacjenta, czuwania i snu osoby badanej oraz od zastosowanych parametrów bodźca.

 

2. Badanie ASSR – na czym polega?

Po odtłuszczeniu skóry Pacjenta przyklejane są 4 elektrody: 2x na czoło i po 1 za uszami. Elektrody są podłączone kabelkami do komputera, który rejestruje wyniki w formie wykresu.
Po podłączeniu elektrod, zakładane są słuchawki nauszne lub wewnątrzuszne (w przypadku małych dzieci ) przez które, emitowane są dźwięki. Na wykresie jest rejestrowana odpowiedź z pnia mózgu w postaci wykresu fal mózgowych.

 

3. Dla kogo jest badanie ASSR?

ASSR to badanie słuchu, które można wykonywać u wszystkich pacjentów, bez względu na wiek. Zaleca się wykonanie badania ASSR zwłaszcza u następujących grup pacjentów:
• Noworodków i niemowląt w celu rekonstrukcji audiogramu oraz dokładnego ustawienia aparatów słuchowych,
• Małych dzieci, niewspółpracujących w badaniach słuchu w słuchawkach, np. audiometria tonalna, aby określić stopień ubytku słuchu w zakresie pasma mowy,
• Osób u których stwierdzono neuropatię słuchową,
• Osób podejrzewanych o symulacje głuchoty lub niedosłuchu,
• Osób z niedosłuchem stopnia głębokiego, aby szczegółowego określenia poziomu resztek słuchowych (np. przed kwalifikacją do implantu ślimakowego),
• Jako badanie uzupełniające do badania ABR lub do orzekania o zawodowym uszkodzeniu słuchu,
• Osób u których aparaty słuchowe są nieskuteczne,

 

4. Czym różni się ASSR od ABR?

W ABR: bada się każde z uszu osobno, każdą częstotliwość osobno oraz zwraca się uwagę na amplitudę i opóźnienie odpowiedzi w czasie.

W ASSR bada się oboje uszu jednocześnie, w tym badane są cztery częstotliwości jednocześnie (czyli osiem częstotliwości, gdyż test prowadzony jest obuusznie) patrzy się na amplitudy i fazy w domenie częstotliwości.

 

5. Jak długo trwa badanie ASSR i czy jest bolesne?

Czas trwania: 1-2 godziny.

ASSR podobnie jak badanie ABR jest bezbolesne i nieinwazyjne.

 

6. Jak przygotować niemowlę do badania ASSR?

Aby wynik badania był właściwy, badanie ASSR  wykonuje się we śnie lub w stanie czuwania. Aby uzyskać najlepsze warunki do badania, należy przygotować dziecko w następujący sposób:
• Na badanie dziecko powinno zgłosić się z czystymi przewodami słuchowymi.
• Dziecko musi być zdrowe – nie może wykazywać żadnych objawów choroby np. kaszlu, kataru czy podwyższonej temperatury.
• Dziecko musi być senne, aby po naklejeniu elektrod zasnęło – jeżeli dziecko nie będzie spało przeprowadzenie badania jest niemożliwe z powodu powstania błędnych wyników badania.
• Zaleca się rodzicom, aby zabrali ze sobą pokarm dla dziecka, kocyk, poduszkę, wózek dziecięcy czy ulubioną zabawkę w ten sposób zapewnia się komfortowe warunki do odprężenia i wyciszenia dziecka.
• Jeżeli rodzic dziecka zdecyduje się na rozwiązanie farmakologiczne np. Melatonina – rodzic powinien przed badaniem zgłosić się do lekarza, który wystawi na lek receptę i dostosuje dawkę leku dla dziecka. Lek jest podawany przez rodzica i na jego odpowiedzialność.

 

7. Jak powinien przygotować się pacjent do badania ASSR?

Badanie ASSR wykonuje się w czasie snu lub w stanie czuwania. Aby zachować najlepsze warunki do badania – pacjent powinien się odpowiednio przygotować :
Przed badaniem wizyta u lekarza, aby przewody słuchowe były czyste i bez płynów.
W dniu badania pacjent powinien zadbać, aby być zmęczonym – dzięki temu pacjent bez problemu zaśnie w czasie badania.
 

Może Cię również zainteresować:

Decydując się na korzystanie z naszej strony akceptujecie Państwo naszą politykę prywatności, w której znajdują się informacje na temat używanych przez nas plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu bez zmiany ustawień na Państwa urządzeniu oznacza wyrażanie zgody na używanie plików cookies. Czytaj dalej.