Używany aparat słuchowy – na co zwrócić uwagę?

Niedosłuch u osoby starszej – jak rozpoznać pierwsze objawy?
30 października 2020
Do aparatów słuchowych trzeba się przyzwyczaić. Czy to prawda?
13 listopada 2020

Jeżeli trafiłeś na ten artykuł pewnie zastanawiasz się, czy warto kupować aparat słuchowy z drugiej ręki? Na co zwrócić uwagę kupując używany aparat słuchowy? Czy istniej może wypożyczalnia aparatów słuchowych? Ten artykuł rozwiąże Twoje wątpliwości. Chcąc kupić nowy aparat słuchowy często musimy się liczyć z dość dużym wydatkiem, na co nie zawsze może być nas stać. Rozwiązaniem może być zakup sprzętu używanego, co jednak wiąże się z pewnym ryzykiem. Jakim? Już spieszę z odpowiedzią.

Na co zwracać uwagę?

W Internecie można znaleźć bardzo dużo oferty sprzedaży używanych aparatów słuchowych. Możliwe, że znalazłeś już ofertę sprzedaży używanego aparatu słuchowego, która Cię interesuje i kusi atrakcyjna ceną. Oto kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę przy zakupie, oraz jakim ryzkiem jest obarczona tego typu transakcja:

  • Stan techniczny urządzenia – sprzedawcy używanych aparatów słuchowych wystawiając ofertę sprzedaży do sieci zwykle udostępnią atrakcyjne zdjęcia. Niestety po obejrzeniu zdjęć możemy jedynie ocenić wygląd aparatu, nie jesteśmy w stanie sprawdzić jakie parametry ma sprzęt i czy jest sprawny. Taki aparat powinien trafić do rąk doświadczonego protetyka a nawet serwisu producenta, aby upewnić się czy naprawdę jest sprawny. Koszt takiego testu waha się od 40-200 zł.
  • Model aparatu słuchowego – istnieje wiele rodzajów aparatów słuchowych. Najważniejszą kwestią jest to, czy dany aparat słuchowy posiada odpowiednie wzmocnienie dla danego ubytku słuchu. Każdy niedosłuch jest inny i jedynie przeanalizowanie wyników badania słuchu przez specjalistę pozwala na właściwe dobranie aparatu słuchowego. Bez konsultacji z protetykiem słuchu, dobranie aparatu słuchowego jest niemożliwe. Kupienie niedostosowanego sprzętu może doprowadzić do pogłębienia wady słuchu.
  • Dokumentacja, instrukcja obsługi, gwarancja – Jeżeli ktoś oferuje nam sprzęt w bardzo dobrej cenie i pisze, że był rzadko używany, a stan ocenia na bardzo dobry, powinna zapalić się nam czerwona lampka. Może się okazać, że aparat został znaleziony lub jest skradziony. Dlatego tak istotne jest proszenie o wszelką dokumentację, razem z instrukcja obsługi czy gwarancja. Zazwyczaj używane aparaty słuchowe nie posiadają gwarancji. Sprzęt po zakupie może się zepsuć już po krótkim czasie, a my zostaniemy bez sprawnego urządzenia i bez pieniędzy.
  • Możliwość ustawienia aparatu – każdy aparat słuchowy trzeba ustawić odpowiednio względem ubytku słuchu. Sam zakup używanego aparatu słuchowego będzie wiązał się z dodatkowymi kosztami. Kupując nowy aparat słuchowy ustawienie/ dopasowanie aparatu słuchowego mamy w cenie zakupu oraz późniejszą bezpłatną opiekę audioprotetyczną. W sytuacji, gdy kupujemy używany aparat słuchowy wizyty u protetyka będą płatne.

Podsumowanie

W pełni rozumiem, że każdy szuka okazji i możliwości zakupu dobrego aparatu słuchowego po jak najniższej cenie, ale nie ma się co oszukiwać zakup używanego aparatu słuchowego wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem. Finalnie koszty zakupu używanego sprzętu i indywidualne dopasowanie go mogą przewyższyć koszty zakupu nowego aparatu słuchowego. Wspomnę też, że przy zakupie nowych aparatów słuchowych pacjenci mają możliwość skorzystać z dofinansowań. Pod tym linkiem znajdziecie Państwo więcej szczegółów na temat finansowania zakupu nowych aparatów słuchowych

Decydując się na korzystanie z naszej strony akceptujecie Państwo naszą politykę prywatności, w której znajdują się informacje na temat używanych przez nas plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu bez zmiany ustawień na Państwa urządzeniu oznacza wyrażanie zgody na używanie plików cookies. Czytaj dalej.