Używany aparat słuchowy – na co zwrócić uwagę?

Jeżeli trafiłeś na ten artykuł pewnie zastanawiasz się, czy warto kupować aparat słuchowy z drugiej ręki? Na co zwrócić uwagę kupując używany aparat słuchowy? Czy istniej może wypożyczalnia aparatów słuchowych? Ten artykuł rozwiąże Twoje wątpliwości. Chcąc kupić nowy aparat słuchowy często musimy się liczyć z dość dużym wydatkiem, na co nie zawsze może być nas stać. Rozwiązaniem może być zakup sprzętu używanego, co jednak wiąże się z pewnym ryzykiem. Jakim? Już spieszę z odpowiedzią.

Na co zwracać uwagę?

W Internecie można znaleźć bardzo dużo oferty sprzedaży używanych aparatów słuchowych. Możliwe, że znalazłeś już ofertę sprzedaży używanego aparatu słuchowego, która Cię interesuje i kusi atrakcyjna ceną. Oto kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę przy zakupie, oraz jakim ryzkiem jest obarczona tego typu transakcja:

  • Stan techniczny urządzenia – sprzedawcy używanych aparatów słuchowych wystawiając ofertę sprzedaży do sieci zwykle udostępnią atrakcyjne zdjęcia. Niestety po obejrzeniu zdjęć możemy jedynie ocenić wygląd aparatu, nie jesteśmy w stanie sprawdzić jakie parametry ma sprzęt i czy jest sprawny. Taki aparat powinien trafić do rąk doświadczonego protetyka a nawet serwisu producenta, aby upewnić się czy naprawdę jest sprawny. Koszt takiego testu waha się od 40-200 zł.
  • Model aparatu słuchowego – istnieje wiele rodzajów aparatów słuchowych. Najważniejszą kwestią jest to, czy dany aparat słuchowy posiada odpowiednie wzmocnienie dla danego ubytku słuchu. Każdy niedosłuch jest inny i jedynie przeanalizowanie wyników badania słuchu przez specjalistę pozwala na właściwe dobranie aparatu słuchowego. Bez konsultacji z protetykiem słuchu, dobranie aparatu słuchowego jest niemożliwe. Kupienie niedostosowanego sprzętu może doprowadzić do pogłębienia wady słuchu.
  • Dokumentacja, instrukcja obsługi, gwarancja – Jeżeli ktoś oferuje nam sprzęt w bardzo dobrej cenie i pisze, że był rzadko używany, a stan ocenia na bardzo dobry, powinna zapalić się nam czerwona lampka. Może się okazać, że aparat został znaleziony lub jest skradziony. Dlatego tak istotne jest proszenie o wszelką dokumentację, razem z instrukcja obsługi czy gwarancja. Zazwyczaj używane aparaty słuchowe nie posiadają gwarancji. Sprzęt po zakupie może się zepsuć już po krótkim czasie, a my zostaniemy bez sprawnego urządzenia i bez pieniędzy.
  • Możliwość ustawienia aparatu – każdy aparat słuchowy trzeba ustawić odpowiednio względem ubytku słuchu. Sam zakup używanego aparatu słuchowego będzie wiązał się z dodatkowymi kosztami. Kupując nowy aparat słuchowy ustawienie/ dopasowanie aparatu słuchowego mamy w cenie zakupu oraz późniejszą bezpłatną opiekę audioprotetyczną. W sytuacji, gdy kupujemy używany aparat słuchowy wizyty u protetyka będą płatne.

Podsumowanie

W pełni rozumiem, że każdy szuka okazji i możliwości zakupu dobrego aparatu słuchowego po jak najniższej cenie, ale nie ma się co oszukiwać zakup używanego aparatu słuchowego wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem. Finalnie koszty zakupu używanego sprzętu i indywidualne dopasowanie go mogą przewyższyć koszty zakupu nowego aparatu słuchowego. Wspomnę też, że przy zakupie nowych aparatów słuchowych pacjenci mają możliwość skorzystać z dofinansowań. Pod tym linkiem znajdziecie Państwo więcej szczegółów na temat finansowania zakupu nowych aparatów słuchowych

Decydując się na korzystanie z naszej strony akceptujecie Państwo naszą politykę prywatności, w której znajdują się informacje na temat używanych przez nas plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu bez zmiany ustawień na Państwa urządzeniu oznacza wyrażanie zgody na używanie plików cookies. Czytaj dalej.