Co to jest Tympanometria? Na czym polega i jak odczytać wyniki?

Tympanometria to badanie słuchu wykorzystywane do oceny stanu ucha środkowego. Specjalistyczne badanie stanu ucha środkowego przeprowadza się najczęściej u dzieci. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na podstawowe pytania, tj.: na czym polega tympanometria dla kogo jest przeznaczona oraz z jakimi kosztami wiąże się przeprowadzenie badania.
Tympanometria

Spis treści

Co to jest tympanometria?

Tympanometria to obiektywne badanie słuchu służące do oceny stanu ucha środkowego, w tym oceny funkcjonowania błony bębenkowej, kosteczek słuchowych, ciśnienia w uchu środkowym. Dodatkowo stanowi jedną z dwóch części badania słuchu zwanego audiometrią impedancyjną. Tympanometria wykorzystywana jest również do przeprowadzenia testu drożności trąbek słuchowych.

Jakie badania wykonuje się w audiometrii impedancyjnej?

Audiometria impedancyjna obejmuje następujące badania:

Czy audiometria słowna może być przeprowadzona u dzieci?

Audiometria słowna polega na współpracy między pacjentem a osobą wykonującą badanie słuchu.

Do czego służy audiometria impedancyjna?

Audiometrię impedancyjną wykorzystuje się do:

Badanie tympanometryczne - warunki wykonania

Badanie tympanometryczne wymaga szczelnego zamknięcia światła przewodu słuchowego zewnętrznego sondą. Przy braku szczelności powietrze może wydostawać się z przewodu słuchowego, utrudniając tym samym wykonanie poprawnego pomiaru. Podczas badania pacjent nie może się ruszać, ani przełykać śliny.

U kogo można przeprowadzić tympanometrię?

Tympanometria może być wykonywana u dzieci, niemowląt i dorosłych. Jest to badanie nieinwazyjne, szybkie i bezbolesne dla pacjentów.

Wskazania do tympanometrii

Badanie należy wykonywać w stanach chorobowych przy podejrzeniu między innymi:

Jak wygląda badanie tympanometrii?

Przebieg badania polega na wprowadzeniu sondy, która ma na sobie odpowiednio dobraną silikonową końcówkę do przewodu słuchowego pacjenta. W sondzie pomiarowej umieszczona jest miniaturowa słuchawka z której najczęściej emitowany jest ton czysty o częstotliwości około 226 Hz, a dla noworodków i niemowląt 1000Hz. Przy użyciu sondy pomiarowej, dochodzi do zmian ciśnienia w zakresie od -300 do + 200daPa. Zmiany ciśnienia powodują wychylenia błony bębenkowej rejestrowane przez tympanometr, a następnie są obrazowane w postaci wykresów. Ostateczny wynik podaje się w formie opisu.

Czy badanie tympanometrii boli?

Nie, badanie tympanometrii jest bezbolesne i nieinwazyjne. Jednakże ze względu na zmiany ciśnienia w uchu może być nieprzyjemne, szczególnie podczas gdy w uchu środkowym występuje stan zapalny.

Specyfika badania tympanometri

Wynik tympanometrii to inaczej tympanogram. Przedstawia on wykres podatności statycznej w funkcji zmiennego ciśnienia. W czasie badania tympanometrycznego ciśnienie powietrza w przewodzie słuchowym zewnętrznym jest zmieniane automatycznie, zazwyczaj w granicach od –300 do +200daPa. Normy ciśnienia w uchu środkowym różnią się od siebie w zależności od wieku pacjenta.
Wysokość tympanogramu informuje o maksymalnej podatności (admitancji) ucha środkowego. Niska podatność oznacza małą ruchomość układu drgającego ucha środkowego, natomiast wysoka wskazuje na dużą ruchomość. Norma dla wartości podatności to przedział od 0,3-1,5 cm3. Ciekawostką jest to, że to 35 r.ż. podatność ucha zwiększa się a powyżej tego wieku  staje się coraz mniejsza. Po 70 r.ż. podatność znacznie maleje i może wynosić 0,3 cm3. Ważnym wskaźnikiem poprawności wykonania badania jest gradient krzywej. Jest to iloraz wartości od szczytu krzywej do miejsca w którym osiąga ona szerokość 100dPa i wartości admitancji statycznej. Norma osiąganych wyników gradientu to wartość od 0,4 do 0,6.

Tympanometria - jak czytać wyniki?

Tympanometria i wyniki badania należy interpretować w sposób ściśle określony, dokładnie opisany poniżej:
Badanie tympanometryczne

Typ A - jak wygląda i co oznacza?

Jak wygląda wynik tympanometrii Typ A?
Co oznacza wynik tympanometrii Typ A?

Typ B - jak wygląda i co oznacza?

Jak wygląda wynik tympanometrii Typ B?
Co oznacza wynik tympanometrii Typ B?

Typ C - jak wygląda i co oznacza?

Jak wygląda wynik tympanometrii Typ C?
Co oznacza wynik tympanometrii Typ C?

Typ As - jak wygląda i co oznacza?

Jak wygląda wynik tympanometrii Typ As?
Co oznacza wynik tympanometrii Typ As?

Typ As - jak wygląda i co oznacza?

Jak wygląda wynik tympanometrii Typ Ad?
Co oznacza wynik tympanometrii Typ As?

Gdzie wykonać badanie tympanometrii?

Badanie można wykonać w szpitalu, ośrodkach, poradniach audiologicznych lub niektórych punktach protetycznych. To badanie można wykonać również w naszej placówce – zapisz się na wizytę. W Amilaut podczas diagnostyki słuchu pracujemy na sprzęcie najwyższej jakości, przy wykorzystaniu którego badanie przebiega bardzo sprawnie w najwyższym standardzie.

Tympanometria cena

Ceny są zróżnicowane i zależą nie tylko od placówki, gdzie badanie tympanometrii wykonujemy, ale i od miasta. Zapraszamy do zapoznania się z naszym cennikiem.
Bibliografia:
„Audiologia kliniczna, Śliwińska-Kowalska M. (red.), Łódź, Mediton 2005
“Audiologia kliniczna” Mariola Śliwińska Kowalska, “Dopasowanie aparatów słuchowych” E. Hojan, Mediton, Łódź 2009
Protetyka słuchu [Hearing healthcare profession]. Hojan Edward (ed.),  Poznań 2014. Adam Mickiewicz University Press. Seria Akustyka nr 19, Pp. 863. ISBN 978-83-232-2748-9. ISSN 0554-8039