Kiedy badać słuch

Ucho ludzkie jest bardzo czułym i wyspecjalizowanym narządem, który odpowiada za niezwykle złożoną funkcję słyszenia. Ucho potrafi różnicować niezliczoną ilość dźwięków o różnej barwie i głośności. Dźwięki otoczenia docierają do małżowiny usznej, a następnie w postaci fal kierują się poprzez przewód słuchowy na błonę bębenkową. Błona bębenkowa zaczyna wibrować wprowadzając w ruch trzy kosteczki słuchowe: młoteczek, kowadełko i strzemiączko. To właśnie tutaj, w uchu środkowym, wibracje powietrza zamieniane są na mechaniczne drgania i przekazywane są do części ucha zwanej ślimakiem. W tym małym, a zarazem złożonym narządzie dochodzi do drgania płynu, który następnie wprawia w ruch specyficzne komórki rzęskowate. Komórki te następnie przesyłają impulsy elektryczne bezpośrednio do mózgu za pomocą włókien nerwowych. Impulsy takie są rozszyfrowywane i interpretowane we właściwych obszarach mózgu. To tutaj dźwięki są poddawane procesowi rozumienia i identyfikowane są jako mowa, dzwonek telefonu, wiatr, śpiew ptaków czy muzyka, co wywołuje nie tylko rozumienie i reakcje, ale również emocje.
 
 
Utrata słuchu jest schorzeniem, które nie boli, nie objawia się gwałtownie. Utrudnia to orientację, że to właśnie niedosłuch powoduje obniżenie komfortu życia. Często to rodzina zwraca uwagę, że słabiej słyszysz. Brak dobrej komunikacji powoduje konflikty i zmęczenie rozmową z ludźmi. Słabsze słyszenie sprawia, że zastanawiasz się: Czy to ja nie słyszę, czy to inni mówią niewyraźnie, zbyt szybko
i niedbale? Masz wrażenie że spikerzy i aktorzy w telewizji stracili dykcje, lub już nie uczą ich jak dawniej. Często musisz prosić rozmówcę o powtórzenie wypowiedzi; masz wrażenie, że ptaki już nie śpiewają jak kiedyś, a tykania zegarka nie słyszysz nawet jeśli przyłożysz go do ucha.

To tylko kilka symptomów narastającego przez lata niedosłuchu, który stopniowo odbiera gamę dźwięków, którą dotychczas mogłeś usłyszeć bez problemu. Na szczęście dzisiejsze rozwiązania techniczne w 100% pozwalają przywrócić jakość słyszenia i znacząco poprawić rozumienie słów, tak, abyś w każdej sytuacji rozumiał swojego rozmówcę.
Jeśli chcesz przekonać się jak słyszysz zbadaj słuch on-line co pozwoli Ci ustalić czy nadszedł czas na sprawdzenie słuchu w profesjonalnej kabinie ciszy i ocenę, które dźwięki słyszysz dobrze, a które już nieco słabiej.

Jeśli wynik sugeruje, że wymagasz badania wybierz rodzaj badania słuchu i zapisz się na wizytę u specjalisty.

Decydując się na korzystanie z naszej strony akceptujecie Państwo naszą politykę prywatności, w której znajdują się informacje na temat używanych przez nas plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu bez zmiany ustawień na Państwa urządzeniu oznacza wyrażanie zgody na używanie plików cookies. Czytaj dalej.