Kiedy badać słuch?

Ucho ludzkie jest bardzo czułym i wyspecjalizowanym narządem, który odpowiada za niezwykle złożoną funkcję słyszenia. Ucho potrafi różnicować niezliczoną ilość dźwięków o różnej barwie i głośności.

Jak zbudowane jest ucho? Jak działa słuch?

Ucho ludzkie jest bardzo czułym i wyspecjalizowanym narządem, który odpowiada za niezwykle złożoną funkcję słyszenia. Ucho potrafi różnicować niezliczoną ilość dźwięków o różnej barwie i głośności. Dźwięki otoczenia docierają do małżowiny usznej, a następnie w postaci fal kierują się poprzez przewód słuchowy na błonę bębenkową. Błona bębenkowa zaczyna wibrować wprowadzając w ruch trzy kosteczki słuchowe: młoteczek, kowadełko i strzemiączko. To właśnie tutaj, w uchu środkowym, wibracje powietrza zamieniane są na mechaniczne drgania i przekazywane są do części ucha zwanej ślimakiem. W tym małym, a zarazem złożonym narządzie dochodzi do drgania płynu, który następnie wprawia w ruch specyficzne komórki rzęskowate. Komórki te następnie przesyłają impulsy elektryczne bezpośrednio do mózgu za pomocą włókien nerwowych. Impulsy takie są rozszyfrowywane i interpretowane we właściwych obszarach mózgu. To tutaj dźwięki są poddawane procesowi rozumienia i identyfikowane są jako mowa, dzwonek telefonu, wiatr, śpiew ptaków czy muzyka, co wywołuje nie tylko rozumienie i reakcje, ale również emocje.

Utrata słuchu jest schorzeniem, które nie boli, nie objawia się gwałtownie. Utrudnia to orientację. To właśnie niedosłuch powoduje obniżenie komfortu życia. Często to rodzina zwraca uwagę, że słabiej słyszysz. Innymi objawami utraty słuchu mogą być inne uczucia i ograniczenia:

Jeśli chcesz przekonać się jak słyszysz, zbadaj słuch online, co pozwoli Ci ustalić czy nadszedł czas na sprawdzenie słuchu w profesjonalnej kabinie ciszy i ocenę, które dźwięki słyszysz dobrze, a które już nieco słabiej.

Jeśli wynik sugeruje, że wymagasz badania wybierz rodzaj badania słuchu i zapisz się na wizytę u specjalisty.