Szumy uszne – Przyczyna powstawania, objawy i jak leczyć?

Pomimo braku źródła hałasu słyszysz szum w uszach gdy inni nic nie słyszą? Bardzo prawdopodobne, że cierpisz na szumy uszne, które są częstym problemem. Szacuje się, że na szumy uszne cierpi około 7 milionów osób w Polsce. W grupie wiekowej 65+, odsetek osób zmagających się z tym problemem przekracza 30 %. 

Spis treści

Szumy uszne - objawy

Szumy w uszach są opisywane jako dzwonienie, ale mogą również brzmieć jak klikanie, syczenie, brzęczenie, dźwięk metalu itp. Mogą być ciche lub głośne, o wysokim lub niskim, stałym, bądź pulsacyjnym brzmieniu. Odczuwanie szumów usznych może dotyczyć obu uszu lub tylko jednego z nich. Nie ma jednoznacznej reguły co to są i jak występują szumy uszne, jest to całkowicie subiektywne uczucie pacjenta.

Szumy uszne - przyczyna

Wiele osób zastanawia się jaka jest przyczyna szumów usznych, ale szumy uszne to nie choroba. Stanowią za to objaw, że coś jest nie tak w układzie słuchowym, który obejmuje ucho, nerw słuchowy, który łączy ucho wewnętrzne z mózgiem, który przetwarza dźwięk. Przyczyną szumów usznych może stanowić woskowina, która blokuje kanał słuchowy. Może to być również wynikiem wielu poważniejszych schorzeń, takich jak:
Szum w uszach jest czasami pierwszą oznaką ubytku słuchu u osób starszych. Może to być również efekt uboczny leków. Wiadomo, że ponad 200 leków powoduje szum w uszach po rozpoczęciu lub zaprzestaniu ich przyjmowania.

Nawet przy wszystkich tych powiązanych stanach i przyczynach, niektórzy ludzie rozwijają szum w uszach bez wyraźnego powodu. W większości przypadków szum w uszach nie jest oznaką poważnego problemu zdrowotnego, chociaż jeśli jest głośny lub nie ustępuje staję się, dźwiękiem, którego nie da się tolerować. Dla niektórych szum w uszach może być źródłem prawdziwej udręki psychicznej i emocjonalnej.

Najczęstsze przyczyny szumów usznych.

U wielu osób szum w uszach jest spowodowany jednym z następujących czynników:
Mniej powszechne przyczyny szumów usznych obejmują inne problemy z uchem, przewlekłe schorzenia oraz urazy lub stany, które wpływają na nerwy w uchu lub ośrodek słuchowy w mózgu.

Czynniki ryzyka powstania szumów usznych.

Każdy może doświadczyć szumu w uszach, ale te czynniki mogą zwiększyć ryzyko ich wystąpienia:

Czy szumy uszne mogą ustąpić?

W zależności od konkretnego przypadku szumy uszne mogą ustąpić i to pomimo długiego czasu utrzymywania się u pacjenta. W przypadku gdy czynnikiem powodującym szumy jest niedrożność kanału słuchowego – samo udrożnienie może doprowadzić do wyleczenia szumów usznych.

W wielu przypadkach szumy są zjawiskiem przejściowym, które samo zniknie i to pomimo braku interwencji lekarskiej. Ten wariant się sprawdza zwłaszcza w przypadku osób, które okresowo były narażone na głośne hałasy, jak na przykład: koncert muzyczny, czy zabawa weselna.

Nie zakładaj jednak, że narażenie na ekstremalne poziomy hałasu nie ma negatywnych konsekwencji. Z biegiem czasu i przy powtarzającym się narażeniu może dojść do trwałego uszkodzenia Twojego słuchu.

Kiedy udać się do lekarza?

Niektórzy ludzie nie przejmują się szumem w uszach. Dla innych ludzi szum w uszach zakłóca ich codzienne życie. Jeśli masz szum w uszach, który Ci przeszkadza, skontaktuj się z lekarzem. Umów się na wizytę u lekarza, jeśli:

Profilaktyka szumów usznych.

W wielu przypadkach szum w uszach jest wynikiem czegoś, czemu nie można zapobiec. Jednak niektóre środki ostrożności mogą pomóc w zapobieganiu niektórym rodzajom szumów usznych.

Jak leczyć szumy uszne?

Leczenie szumów usznych jest ściśle powiązane z przyczyną ich powstania. Dlatego, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To co warto zaznaczyć – leczenie szumów usznych nie zawsze jest możliwe. Czasem można jedynie zmniejszać skutki szumów usznych.

Za najskuteczniejszą metodę leczenia szumów usznych uznaje się opracowaną przez amerykańskiego audiologa Pawła Jasterboffa terapia TRT. Podstawą terapii jest założenie, że człowiek ma zdolność nieświadomej wstępnej selekcji dźwięków uznawanych za istotne i nieistotne, w taki sposób że do mózgu docierają wyłącznie te pierwsze. Terapia metodą TRT wykorzystuje specjalny generator szumów po to, by niejako nauczyć mózg pacjenta, że szum jest czymś obojętnym i jako taki nie powinien być uświadamiany, nawet jeśli fizycznie nadal występuje. W leczeniu szumów usznych tą metodą udział zazwyczaj biorą audiolog, protetyk słuchu a także psycholog.