ABC na temat… Badania Bera – Badanie słuchu ABR

ABR, BERA, badanie potencjałów wywołanych pnia mózgu – pod każdą z tych nazw kryje się jedno i to samo badanie obiektywne słuchu. Co to za badanie, dlaczego wykonuje się je u dzieci, na czym ono polega? Wszystkie odpowiedzi są zawarte w poniższym artykule.

 

SPIS TREŚCI:

1. Co to jest badanie ABR?

2. Jak wygląda badanie ABR?

3. U kogo można przeprowadzić badanie ABR?

4. Jak się przygotować do badania ABR?

5. Czy badanie jest bolesne?

6. Jakie są wskazania do badania?

7. Co oznaczają wyniki badania ABR?

8. Badanie ABR cena Warszawa w firmie Amilaut?

9. Dlaczego badanie ABR jest tak kosztowne?

 

1. Co to jest badanie ABR?

Rejestracja słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu, inaczej: ang. ABR / BERA – Auditory Brainstem Response. To badanie, które polega na rejestrowaniu czynności bioelektrycznej w wyższych piętrach drogi słuchowej, czyli w pniu mózgu w odpowiedzi na bodźce słuchowe podawane do ucha.

ABR wykorzystywane jest jako obiektywna metoda diagnostyczna, czyli nie wymagająca współpracy pacjenta. Pozwala na ocenę progu słyszenia, różnicowanie zaburzeń słuchu, a także monitorowanie funkcji nerwu słuchowego i pnia mózgu.

badanie abr

 

2. Jak wygląda, ile trwa badanie ABR?

Jeśli zastanawiasz się jak przebiega to badanie, tutaj odpowiemy na to to pytanie. Pacjent na czas badania, które wynosi ok 1h- 1,5h – ma zakładane słuchawki oraz przyczepiane trzy lub cztery elektrody:
1. Na czole pacjenta,
2. oraz dwie elektrody na kościach za uszami pacjenta tzw. wyrostkach sutkowatych.

Elektrody są połączone z systemem komputerowym, który rejestruje aktywność mózgu i za jego pomocą rejestrują odpowiedź na bodźce słuchowe (w postaci tonów lub trzasków).
Zadaniem pacjenta podczas wykonywania badania jest „wyciszenie się”, czyli spokojne leżenie, a nawet spanie. Wśród małych dzieci sen jest wymagany.

 

3. U kogo można wykonać badanie ABR?

Badanie ABR można wykonywać już w pierwszych tygodniach życia u dzieci, więc właściwie nie ma ograniczeń jakichkolwiek ograniczeń wiekowych.

 

4. Jak przygotować się do badania ABR?

Przed wykonaniem badania ABR zaleca się wizytę u specjalisty – otolaryngologa, audiologa. Z kolei w przypadku najmłodszych pacjentów:

 • Dziecko musi być zdrowe – nie może wykazywać żadnych objawów choroby np. kaszlu, kataru czy podwyższonej temperatury.
 • Dziecko musi być senne, aby po naklejeniu elektrod zasnęło – jeżeli dziecko nie będzie spało przeprowadzenie badania jest niemożliwe z powodu powstania błędnych wyników badania.
 • Podczas badań w placówkach klinicznych zaleca się rodzicom, aby zabrali ze sobą pokarm dla dziecka, kocyk, poduszkę, wózek dziecięcy czy ulubioną zabawkę w ten sposób zapewnia się komfortowe warunki do odprężenia i wyciszenia dziecka.

Problem z zaśnięciem podczas badań ABR eliminujemy wykonując badanie w domu pacjenta. Własne środowisko, komfort i poczucie bezpieczeństwa powodują, że szanse na wykonanie badania ABR znacznie wzrastają.
Szczegółowy opis procedury badań przedstawia regulamin badań ABR/ASSR.

Sprawdź regulamin badań ABR/ASSR

 

5. Czy badanie ABR jest bolesne?

Krótko mówiąc – nie. Badanie ABR w żaden sposób nie wpływa na pacjenta i nie sprawia mu bólu. Dyskomfort, ale nie ból może wywołać ścieranie naskórka w miejscu przyklejania elektrod. Peeling wykonuje specjalista przy użyciu specjalnej pasty tuż przed badaniem podczas snu dziecka

 

6. Jakie są wskazania do badania?

Zaleca się przeprowadzenie badania w każdym z poniższych przypadków:

 • W podejrzeniach niedosłuchu,
 • U noworodków i niemowląt, które otrzymały negatywny wyniku badania słuchu
  przesiewowego,
 • U małych dzieci, które nie współpracują w badaniach słuchu w słuchawkach, np. audiometria tonalna / zabawowa, aby potwierdzić lub wykluczyć ubytek słuchu,
 • Na badanie są kierowane osoby z zawrotami głowy, szumami usznymi, zaburzeniami równowagi.
 • U dzieci, które nie wykształciły mowy do 3 roku życia lub później osoby, które zażywały leki ototoksyczne (np. gentamycyna, streptomycyna),
 • U dzieci i osób niewspółpracujących przy tradycyjnych badaniach audiometrycznych z powodu niepełnosprawności, autyzmu lub niepełnosprawności intelektualnej.
 • W podejrzeniach guza nerwu słuchowego,
 • W podejrzeniach symulacji głuchoty lub niedosłuchu

 

7. Co oznaczają wyniki badania ABR?

Zastanawiając się nad tym co przedstawiają wyniki ABR i jak je odczytać trzeba wiedzieć, że wynik badania ABR jest przedstawiony w postaci wykresu i otrzymujemy go zaraz po zakończeniu badania. Jednak całość wymaga analizy i opisu, dlatego o wyniku badania dowiesz się od specjalisty kilka dni po spotkaniu.

Na wykresie znajduje się: natężenie dźwięku na jakim przeprowadzono badanie, jednostki do określenia długości fali, fale, a na falach wskaźniki z rzymskimi cyframi. Wykres przedstawia fale mózgowe. Są one oznaczone cyframi od I do V ( jeżeli wykonywana jest poszerzona diagnostyka to zakres wynosi od I do VII) .

Każda fala odpowiada konkretnemu odcinkowi drogi słuchowej, biegnącej od ślimaka do pnia mózgu. Badana jest także latencja, czyli czas reakcji na dźwięk, od momentu podania bodźca akustycznego do momentu pojawienia się fali na wykresie. Cały wykres jest przekazywany odpowiedniemu specjaliście do oceny i wykonania opisu badania.

 

8. Jakie są koszty badania ABR w firmie Amilaut?

Firma Amilaut oferuje szeroką gamę badań słuchu, w tym obiektywne badanie słuchu ABR, wychodząc tym samym naprzeciw potrzebom pacjentów, którzy potrzebują specjalnych warunków do przeprowadzenia badania.

Badanie ABR wykonywane jest w domu pacjenta. Jest to badanie nocne i wymaga dużego spokoju lub snu osoby badanej. Podczas wykonywania badania ABR badamy całą drogę słuchową pacjenta, dlatego pakiet badań to: otoskopia, otoemisja OAE, audiometria impedancyjna, ABR.

Miejscowość, w której wykonujemy noce badanie ABR w domu pacjenta to Warszawa. Bardzo często wykonujemy je w pewnej odległości od Warszawy nawet do kilkudziesięciu kilometrów. Sprawdź zasięg klikając w wizyta w domu pacjenta.

 

9. Dlaczego badanie ABR jest tak kosztowne?

Oprócz zwyczajowego czynnika, który wpływa na cenę badania jakim jest miasto w którym jest wykonywane badanie na cenę badania w przypadku ABR wpływa także:
1. Badanie słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu ( ABR/ BERA) należy do specjalistycznych badań audiometrycznych, co wpływa na wysoką cenę badania.
2. Czynnikiem decydującym o cenie jest także godzina wykonania badania, bowiem to badanie można wykonać w nocy. Czyli mowa tu o gotowości specjalisty do pracy w nietypowych godzinach.
3. Następnym czynnikiem wpływającym na cenę to możliwość wykonania poszerzonej oceny progu słuchu. Przebieg badania ABR jest skomplikowany, pozwala jednak na wykonanie go za pomocą dźwięków o różnym natężeniu i różnej częstotliwości.

W ramach pogłębionej diagnostyki wykonuje się testy z dźwiękami o częstotliwościach – 500 Hz, 1 kHz, 2 kHz i 4 kHz. Wiąże się to z długim czasem wykonania badania, tym samym ryzykiem wybudzenia pacjenta.

 

To Cię może zainteresować:

 1. Badanie ABR Warszawa cena
 2. Badanie słuchu w domu pacjenta
 3. Badanie słuchu u dziecka Warszawa
 4. Czy warto kupić używany aparat słuchowy?
 5. Wkładka uszna do aparatu słuchowego

 

Decydując się na korzystanie z naszej strony akceptujecie Państwo naszą politykę prywatności, w której znajdują się informacje na temat używanych przez nas plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu bez zmiany ustawień na Państwa urządzeniu oznacza wyrażanie zgody na używanie plików cookies. Czytaj dalej.