Jakie badania słuchu wykonujemy?
Proponujemy Państwu szeroki zakres badań słuchu niezbędny w procesie diagnozy, leczenia czy protezowania słuchu. Poniżej szczegółowo opisujemy badania podpowiadając Państwu, które badanie można wykonać zauważając u siebie konkretne objawy.WAŻNE! BADANIA SŁUCHU WYKONYWANE W CENTRUM SŁUCHU AMILAUT PRZEPROWADZANE SĄ PRZEZ WYKWALIFIKOWANY PERSONEL W PRZYSTOSOWANEJ DO TEGO KABINIE CISZY.
RODZAJE BADAŃ:
Nazwa badania: Audiometria tonalna
Wskazania do badania:
Jeśli zauważyłeś, że dźwięki, które kiedyś słyszałeś bez trudu dziś słyszysz gorzej lub wcale, np. tykanie zegara, śpiew ptaków. Gdy ktoś z Twojego otoczenia sugeruje, że nie zawsze wszystko słyszysz lub gdy przewlekle chorowałeś na uszy.
Cel badania:
Ustalenie progu słyszenia za pomocą tonów czystych dla każdego ucha oddzielnie.
Jaką wiedzę zyskujesz po badaniu?
Wiesz, czy poziom twojego słyszenia znajduje się w granicach normy. Wiesz również, które ucho słyszy lepiej i czy powinieneś badać słuch systematycznie. Dowiadujesz się, które częstotliwości słyszysz lepiej, a które słabiej. Jeśli wynik odbiega od normy uzyskujesz informacje co jeszcze powinieneś zrobić dla swojego słuchu.
Nazwa badania: Audiometria słowna
Wskazania do badania:
Jeśli zauważyłeś, że dźwięki, które kiedyś słyszałeś bez trudu dziś słyszysz gorzej lub wcale. Szczególnym wskazaniem do tego badania jest stan, w którym nie rozróżniasz niektórych słów, gdy wyrazy zlewają się w jedno, nie jesteś pewny czy dobrze zrozumiałeś rozmówcę lub kiedy nie możesz efektywnie uczestniczyć w rozmowie w większym gronie.
Cel badania:
Ustalenie poziomu zrozumienia mowy przy pomocy zrównoważonych testów słownych lub liczbowych dla każdego ucha oddzielnie.
Jaką wiedzę zyskujesz po badaniu?
Wiesz czy poziom twojego rozumienia słów znajduje się w granicach normy. Wiesz również, które ucho "rozumie" lepiej. Wiesz czy powinieneś badać słuch systematycznie. Jeśli wynik odbiega od normy dowiadujesz się co jeszcze powinieneś zrobić dla swojego słuchu.
Nazwa badania: Audiometria impedancyjna
Wskazania do badania:
Badanie należy wykonywać w stanach chorobowych przy podejrzeniu między innymi:
- wysiękowego zapalenia ucha środkowego
- płynu infekcyjnego zalegającego za błoną bębenkową
- gdy przerośnięte są migdałki gardłowe lub podniebienne
- w przypadku dysfunkcji trąbki słuchowej
- porażenia nerwu słuchowego
- przerwania łańcucha kosteczek słuchowych
- otoskelrozy
- uszkodzenia (perforacji) błony bębenkowej
Ocena funkcjonowania błony bębenkowej, kosteczek słuchowych, ciśnienia w uchu środkowym oraz wyznaczenie odruchów z mięśni strzemiączkowych jak również ocena drożności trąbki słuchowej.
Jaką wiedzę zyskujesz po badaniu?
Wiesz jaki jest stan funkcjonalny twojego ucha. Wiesz czy powinieneś udać się do lekarza laryngologa w celu dalszego leczenia. Wiesz jak często powinieneś badać słuch. Wiesz czy w Twoim uchu jest stan zapalny. Wiesz czy istniej podejrzenie przerostu migdałków i czy łańcuch kosteczek słuchowych działa sprawnie. Dowiadujesz się jakie badania dodatkowe możesz jeszcze zrobić.
Nazwa badania: Audiometria zabawowa
Wskazania do badania:
Należy wykonać jeżeli Twoje dziecko:
- • nie reaguje na pewne dźwięki, jak również na swoje imię
- • sprawia wrażenie, że nie rozumie co się do niego mówi, prosi o powtórzenie
- • nie mówi, mówi niewyraźnie, ma stwierdzoną wadę wymowy
Ustalenie progu słyszenia za pomocą tonów czystych dla każdego ucha oddzielnie zarówno dla przewodnictwa powietrznego jak i kostnego. Przebieg badania dostosowany jest do percepcji dzieci w wieku 3,5-6 lat. Badanie wspomagane jest zabawą.
Jaką wiedzę zyskujesz po badaniu?
Wiesz czy poziom słuchu Twojego dziecka znajduje się w granicach normy. Masz pewność, że wynik badania jest rzetelny i wiesz kiedy powinieneś zbadać słuch dziecka ponownie. Jeśli wyniki odbiegają od normy uzyskujesz informację jaki stopień i typ ubytku słuchu ma Twoje dziecko. Dowiadujesz się co jeszcze możesz zrobić dla słuchu swojego dziecka i jaką obrać dalszą drogę postępowania i leczenia.
Nazwa badania: Badanie korzyści z aparatów słuchowych
( audiometria słowna bez i w aparatach słuchowych)Wskazania do badania:
- •ustanowienie procentowego zysku słyszenia dźwięków i zrozumienia mowy noszonego przez Ciebie aparatu lub aparatu, który zamierzasz używać
- przeprowadzenie prawidłowego przebiegu doboru aparatów słuchowych, przynoszących największy procent korzyści w słyszeniu i rozumieniu mowy.
- sprawdzenie i poprawa ustawień aparatów słuchowych jeśli uważasz, że Twój dotychczasowy protetyk słuchu nie ustawił ich wystarczająco dobrze i nadal zdarzają się sytuacje, w których nie rozumiesz słów rozmówcy.
- zmiana ustawień aparatów słuchowych dostosowująca się do aktualnego stanu zdrowia Twoich uszu lub Twojego dziecka. Wskazana, gdy zaistniały tymczasowe zmiany w słyszeniu z powodu np. przerostu trzeciego migdała, drenażu uszu lub permanentnego przeziębienia. Cel badania:
Ustanowienie progu słyszenia oraz procentowego poziomu zrozumienia mowy dla obojga uszu jednocześnie w dwóch sytuacjach, bez aparatów słuchowych i z aparatami na uszach pacjenta.
Jaką wiedzę zyskujesz po badaniu?
Masz pełną świadomość na ile Twoje aparaty słuchowe poprawiają słyszenie. Dowiadujesz się czy istnieją aparaty, dzięki którym uzyskasz większe korzyści słuchowe. Wiesz jaki jest Twój poziom słyszenia w aparatach i bez aparatów. Przekonujesz się o tym czy należy zmienić ustawienia Twoich aparatów tak by zwiększyć korzyści słuchowe. Zyskuje wiedzę o tym, które aparaty słuchowe wybrać jeśli właśnie jesteś na etapie ich zakupu.
Nazwa badania: Próba nadprogowa SISI
Wskazania do badania:
Wykonuje się je u osób niedosłyszących aby ustalić lokalizację uszkodzenia słuchu. Badanie zleca: laryngolog, audiolog, protetyk słuchu w procesie prawidłowego leczenia i dopasowania aparatów słuchowych. Aby uzyskać pewność diagnostyczną należy połączyć wyniki badań z audiometrii tonalnej, słownej, impedancyjnej oraz SISI.
Cel badania:
Ustalenie wrażliwości ucha na niewielkie przyrosty głośności.
Jaką wiedzę zyskujesz po badaniu?
Wiesz, który odcinek drogi słuchowej generuje Twój niedosłuch. Dowiadujesz się czy powinieneś używać aparatów słuchowych i czy noszenie ich przyniesie poprawę zrozumienia mowy. Wiesz czy powinieneś udać się do lekarza specjalisty w celu konsultacji.
Nazwa badania: Ocena progu dyskomfortowego słyszenia(UCL)
Wskazania do badania:Badanie przeprowadza się w celu ustalenia poziomu dźwięku „drażniącego” ucho pacjenta, aby unikać narażania się na głośne dźwięki. Jak również procesie prawidłowego doboru aparatów słuchowych (badanie zleca laryngolog, audiolog, protetyk słuchu).
Cel badania:
Ustalenie poziomu głośności, który fizjologicznie sprawia dyskomfort słuchania pewnych dźwięków.
Jaką wiedzę zyskujesz po badaniu?
Wiesz jaki poziom dźwięku postrzegany jest jako „stres” przez Twoje ucho. Jak również wiesz na jaki poziom dźwięków nie powinieneś narażać swoich uszu. Jeśli masz niedosłuch Twój specjalista wie jakie wdrożyć leczenie lub jak prawidłowo przeprowadzić proces doboru aparatów słuchowych.
Nazwa badania: Test drożności trąbki słuchowej ETF
(ang. Eustachian Tube Function Test-ETF)
Badanie zlecane w przypadku:
- nawracających infekcji,
- alergii,
- zmian w nosogardle (przerost trzeciego migdałka) – szczególnie u małych dzieci, zmian rozrostowych (np. chłoniaka)
Gdy istnieje podejrzenie niedrożności trąbki słuchowej objawia się to:
- uczuciem przelewania w uchu
- uczuciem zatkania
- pełności w uchu
- osłabieniem słuchu
- szumem usznym
Cel badania:
Ocena ciśnienia w jamie ucha środkowego w czasie przeprowadzania kompletnego testu trąbki słuchowej.
Jaką wiedzę zyskujesz po badaniu?
Dowiadujesz się czy mięśnie Twojej trąbki słuchowej zachowują swoją sprawność wyrównując ciśnienie w uchu środkowym. Wiesz czy powinieneś udać się do specjalisty w ramach leczenia farmakologicznego lub rehabilitacji trąbki słuchowej.
PORADA SPECJALISTY:
Badanie słuchu powinno wykonywać się profilaktycznie raz w ciągu roku. Zalecenie to dotyczy zwłaszcza osób stale przebywających w hałasie, osób z tendencją do chorób ucha środkowego oraz dzieci.
Badanie słuchu powinny systematycznie powtarzać także osoby, u których został stwierdzony niedosłuch.
Może Cię również zainteresować: