„Słyszę, ale nie rozumiem”- pierwsze objawy niedosłuchu

Nie rozumiem co się do mnie mówi – Jakie są tego potencjalne przyczyny?

Na wstępie chciałabym, abyś zastanowił(a) się ile razy w swoim życiu usłyszałeś(łaś) to pytanie. Hmm… Pewnie zdarzyło się to nie raz i nie dwa. Prawda? Proszę pomyśl teraz, kto najczęściej zadawał to pytanie i w jakich okolicznościach? Jeżeli ja miałabym odpowiadać, to powiedziałabym, że słyszałam to od wielu osób, a najczęściej od osób starszych. W jakich sytuacjach? W hałaśliwych miejscach i wtedy, gdy wiele osób mówi jednocześnie.

Zazwyczaj słuch pogarsza się stopniowo, powoli ograniczając zdolność odbierania dźwięków otoczenia, w tym mowy. Objawy niedosłuchu mogą być trudne do zauważenia przez osobę, która niedosłyszy. Pewnie zastanawiasz się dlaczego…? Już spieszę z odpowiedzią! Stopniowe pogarszanie się słuchu jest trudne do wychwycenia ponieważ dzieje się to bardzo powoli co powoduje, że adaptujemy się do zmian. Zazwyczaj to właśnie osoby z otoczenia zwracają uwagę na to, że rozmówca nie słyszy. Taka osoba często prosi o powtórzenie wypowiedzi, wpatruje się w rozmówce, nie słyszy gdy jest odwrócona tyłem. Nie wiedząc o swoim problemie osoba która niedosłyszy ma wrażenie, że to inni nie przykładają się do rozmowy i mówią niewyraźnie.

Objawy niedosłuchu różnią się względem rodzaju dysfunkcji narządu słuchu. Poniżej zamieszczam rodzaje niedosłuchu.

Niedosłuch przewodzeniowy: odnosi się do zmian, które występują w uchu zewnętrznym
i środkowym. Może być konsekwencją urazów, chorób – zarówno tych dotyczących uszu, jak i ogólnoustrojowych – bądź też może się rozwinąć na skutek zatkania przewodu słuchowego ciałem obcym. Objawy wskazujące na ten rodzaj niedosłuchu to dość dobre rozumienie mowy w hałasie lub niewielkie problemy ze zrozumieniem mowy podczas rozmów telefonicznych. Obniżeniu zdolności słyszenia przy niedosłuchu przewodzeniowym może towarzyszyć uczucie zatkania ucha.

Niedosłuch odbiorczy: jest najczęściej diagnozowany u osób w wieku senioralnym z uwagi na to, że niedosłuch ten jest naturalnym wynikiem starzenia się organizmu i uszkodzeniem komórek słuchowych. Często od osób u których występuje ten niedosłuch usłyszymy: „Ja słyszę, ale często nie rozumiem, co ktoś do mnie mówi”. Zdarza się, także że osoba mająca tego typu schorzenie lepiej słyszy pukanie do drzwi niż dzwonek. Przy tym rodzaju niedosłuchu często współwystępują również szumy uszne.

Niedosłuch mieszany: to połączenie niedosłuchu przewodzeniowego i odbiorczego. Objawy dla tego ubytku słuchu są podobne jak w przypadku występowanie niedosłuchu przewodzeniowego i odbiorczego.

Więcej na temat niedosłuchu przeczytasz w tym artykule: Niedosłuch odbiorczy i jego przyczyny

Dotarłeś już prawie do końca tego artykułu. Poniżej zawarto 6 stwierdzeń, które pozwolą Ci zdiagnozować pierwsze objawy niedosłuchu. Możesz wydrukować ten test i przeprowadzić go wśród bliskich Ci osób u których podejrzewasz niedosłuch. Pamiętaj, że to właśnie osoby z otoczenia często zauważają pogorszenie się słuchu bliskich osób.

  1. Inni zwracają mi uwagę, że za głośno słucham muzyki, telewizji czy radia.
  2. Zdarza się, że często proszę rozmówcę o powtórzenie zdania.
  3. Niekiedy mam wrażenie, że ludzie mówią niewyraźnie.
  4. Rozmowa w grupie ludzi wymaga ode mnie więcej uwagi, koncentracji i wysiłku.
  5. Będąc w kościele, na koncercie, spotkaniu, gdzie osoby mówią przez mikrofon mam wrażenie, że jest zła akustyka i źle słyszę.
  6. Zdarza mi się nie usłyszeć przejeżdżającego auta, pukania do drzwi, czy dzwonka.

Jeśli na 2 z powyższych pytań uzyskałeś odpowiedzi twierdzące, umów się na badanie słuchu i konsultację specjalisty

 

Inni czytali również:

 

Decydując się na korzystanie z naszej strony akceptujecie Państwo naszą politykę prywatności, w której znajdują się informacje na temat używanych przez nas plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu bez zmiany ustawień na Państwa urządzeniu oznacza wyrażanie zgody na używanie plików cookies. Czytaj dalej.