Badanie słuchu u małego dziecka – na czy polega? Jak się przygotować?

Pomocy, mój aparat słuchowy nie działa!
17 lipca 2020
Pętla Indukcyjna – co to jest i jak działa?
31 lipca 2020

Badanie słuchu u małego dziecka – na czy polega? Jak się przygotować?

Badania słuchu u dzieci

Kiedy pojawia się podejrzenie niedosłuch u dziecka w wieku przedszkolnym rodzice poszukują sposobu na sprawdzenie czy jest ono słuszne. Badanie słuchu może zlecić na przykład logopeda, który jeśli zdiagnozuje wadę wymowy u dziecka chce mieć pewność czy jej przyczyna leży po stronie niedosłyszenia czy też nie. Od wyniku badania słuchu zależy dalsze postępowanie terapeutyczne.

Obserwując ogólny rozwój dziecka również pediatra może zlecić takie badanie. Jeśli dziecko cierpi na inne schodzenia lub zespoły chorobowe badanie mogą zlecić specjaliści tacy jak neurolog, foniatra, otolaryngolog. Nieocenione znaczenie mają tutaj obserwacje i spostrzeżenia rodziców. Klasyczne badanie – audiometria tonalna – wymaga współpracy małego pacjenta z osobą badającą. Badanie to wymaga również dużego zaangażowania i doświadczenia po stronie specjalisty badającego dziecko. Aby uzyskać miarodajny wynik badania słuchu należy wspomóc je elementami zabawy, co uatrakcyjni przebieg badania i pozwoli doprowadzić je do końca z sukcesem. Dzieci trzy – , cztero – , pięcioletnie to grupa, której słuch z powodzeniem można zbadać udając się do doświadczonego specjalisty. Podczas badania dziecku zakładane są słuchawki, z których płyną ciche dźwięki. Zadaniem badającego jest ustalenie, które dźwięki dziecko słyszy czyli nakreślenie progu słyszenia.

Jak przygotować dziecko?

Na pewno zastanawiacie się Państwo jak przygotować dziecko na wizytę. Zależnie od wieku, można na próbę zakładać dziecku słuchawki , dotykać uszu żeby nie było zaskoczone badaniem. Warto porozmawiać o tym, że wspólnie pójdziecie badać słuch. Młodszym dzieciom zaś warto przekazać, że będzie to zabawa. Dodatkowo Państwo jako rodzice, zdając się na swoją intuicję z pewnością skutecznie przygotujecie swoją pociechę na spotkanie. Z mojego doświadczenia wynika, że miarodajne wyniki można uzyskać nawet u 3 letniego dziecka. Oczywiście nie u każdego, wszystko zależy od tego czy będzie miało chęć na współprace i będzie wypoczęte. Jeśli dziecko ma trudności z adaptacją w nowych sytuacja dobrym pomyłem będzie wizyta adaptacyjna, która pozwoli dziecku nabrać poczucia bezpieczeństwa a specjaliście uzyskać miarodajny wynik na następnym spotkaniu.

Decydując się na korzystanie z naszej strony akceptujecie Państwo naszą politykę prywatności, w której znajdują się informacje na temat używanych przez nas plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu bez zmiany ustawień na Państwa urządzeniu oznacza wyrażanie zgody na używanie plików cookies. Czytaj dalej.