Narząd Cortiego — dlaczego jest tak ważny dla Twojego słuchu?

Aparat słuchowy sklep – co wybrać?
10 kwietnia 2021
Badanie Audiometrem co to jest i kto powinien z niego skorzystać?
27 marca 2022

Narząd Cortiego

 

Rozmawiając o zaburzeniach słuchu, bardzo często mówimy o błonie bębenkowej, jako o najistotniejszym elemencie tego zmysłu. Jednak budowa ucha jest znacznie bardziej skomplikowana — to dzięki temu możemy odbierać różnorodne dźwięki o rozmaitych natężeniach oraz przetwarzać informacje akustyczne w potencjały czynnościowe. Najważniejszą rolę w odbieraniu fal dźwiękowych — czyli po prostu w słyszeniu, pełni narząd Cortiego. Czym jest i gdzie się znajduje? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Narząd Cortiego - Aparaty Słuchowe Warszawa Amilaut

Przekrój poprzeczny pokazujący Narząd Cortiego

 

Wszystkie tajemnice Twojego ucha

Narząd Cortiego znajduje się w uchu wewnętrznym w tak zwanym ślimaku, czyli przestrzeni przewodu ślimakowego, który często jest również określany schodami środkowymi. Aby jeszcze lepiej zobrazować jego umiejscowienie, warto dodać, że ten istotny narząd znajdziemy na błonie podstawnej. Narząd spiralny wyglądem przypomina wał z osadzonymi na nim komórkami słuchowymi — wewnętrznymi oraz zewnętrznymi. Te pierwsze odpowiadają za różnicowanie częstotliwości fal akustycznych. Szybko transmitują dane. Z kolei komórki zewnętrzne są bardzo wrażliwe i silnie reagują nawet na nieznaczne różnice dźwięków docierających do ucha. Narząd Cortiego jest niesamowicie ważny dla naszego słuchu — to on w pełni odpowiada za odbiór wrażeń dźwiękowych, a co za tym idzie, jego zniszczenie prowadzi do całkowitej głuchoty.

 

Uszkodzenia ucha. Czego unikać, by cieszyć się dobrym słuchem?

Nasze uszy są narażone na wiele dolegliwości — zarówno tych przejściowych, jak i przewlekłych, których leczenie może potrwać całe lata. Najczęstszymi z urazów słuchu są uszkodzenia akustyczne, które w przeważającej liczbie przypadków wynikają ze zbyt długiej ekspozycji na hałas. Urazy akustyczne szczególnie negatywnie wpływają na narząd Cortiego, a ryzyko uszkodzenia słuchu w ten sposób dotyczy osób w każdym wieku i wbrew pozorom zdarza się bardzo często. Warto pamiętać, że uszkodzenie struktur ucha środkowego i wewnętrznego może nastąpić zarówno pod wpływem dźwięków wysokich, jak i niskich — zwłaszcza jeśli narażenie na ich ekspozycję występuje długotrwale.

Jeżeli chcesz w sposób specjalny zadbać o swój słuch, polecamy uwadze artykuł: Trening słuchowy metodą Neuroflow

 

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Aby możliwie najdłużej cieszyć się dobrym słuchem, warto pamiętać o odpowiedniej profilaktyce. Jak zabezpieczyć słuch przed urazem akustycznym? Czasami wystarczy unikać przebywania w głośnym otoczeniu. Jednak jeśli nie jest to możliwe, wtedy warto zadbać o środki ochrony, jak chociażby zatyczki do uszu. Równocześnie nie można zapominać o właściwej higienie przewodu słuchowego. Połączenie tych działań sprawi, że narząd Cortiego będzie w dobrym stanie i pozwoli się cieszyć pięknymi dźwiękami przez długie lata.

Jeżeli już jesteś na etapie gdy wymagana jest wizyta u specjalisty, warto zapoznać się z tekstem: Wizyta u protetyka słuchu, jak się do niej przygotować?

 

Może Cię również zainteresować:

 

Decydując się na korzystanie z naszej strony akceptujecie Państwo naszą politykę prywatności, w której znajdują się informacje na temat używanych przez nas plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu bez zmiany ustawień na Państwa urządzeniu oznacza wyrażanie zgody na używanie plików cookies. Czytaj dalej.