Badanie Audiometrem co to jest i kto powinien z niego skorzystać?

Badanie audiometryczne jest podstawową metodą, która pozwala ocenić stan zmysłu słuchu pacjenta. Wyróżniamy różne rodzaje audiometrii, tonalną, słowną i wysokich częstotliwości. Przeczytaj dalej aby dowiedzieć się jak rozróżnić poszczególne rodzaje audiometrii, dla kogo wskazane jest tego rodzaju badanie, jak wygląda jego przebieg i jak interpretować wyniki.

Spis treści

Badanie audiometrem – Definicja i rodzaje

Badanie audiometryczne wykorzystuje urządzenie nazywane audiometrem. Audiometr generuje dźwięki o różnej częstotliwości w zależności od tego, które pasmo słuchu chcemy przebadać na różnych poziomach głośności dźwięku od -10 dB do 120 dB. Ze względu na rodzaj stosowanych sygnałów audiometry dzielimy na:
Badanie audiometrem ma na celu określenie wielkości, typ i miejsce ubytku słuchu. Jest badaniem bezbolesnym i w pełni nieinwazyjnym.

Jak wygląda badanie audiometryczne?

Aby badanie przebiegło miarodajnie pacjent powinien przebywać w kabinie ciszy czyli specjalnie przygotowanym pomieszczeniu, które jest wyizolowane i wytłumione. Do przeprowadzenia badania wykorzystuje się słuchawki nauszne najlepiej TDH-39 i słuchawkę wyposażoną w tzw. wibrator kostny, który umieszcza się na wyrostku sutkowatym znajdujący się tuż za małżowiną.

Jak interpretować wyniki badania?

Wyniki audiometrii jak już wcześniej zostało wspomniane są przedstawione w postaci – Audiogramu na którym widać dwie linie:
Z kolei kolory prezentowane na wyniku badania oznaczają:
Czerwony – Ucho Prawe
Niebieski – Ucho Lewe

Zapis badania może mieć wiele form w zależności od tego jaki sposób stosuje placówka w której badanie wykonujemy, czyli można spotkać zapis:
INTEPRETACJĘ WYNIKU BADANIA ZALECA SIĘ POZOSTAWIĆ SPECJALIŚCIE I NIE NALEŻY WYKONYWAĆ TEGO NA WŁASNĄ RĘKĘ. Treści tutaj zawarte służą tylko do celów edukacyjnych.
W zależności od zapisu i zawartego w nim wyniku można odczytać rodzaj i stopień niedosłuchu:
Tabela 1. Sposoby określenia stopnia uszkodzenia słuchu według wytycznych Bureau International d’Audiophonologie ( BIAP) i World Health Organization, WHO-1997 (WHO/PDH/97.3, 1997)

Stopień ubytku słuchu oznaczamy wyliczają średnią z progu słyszenia dla trzech lub czterech częstotliwości: 500 Hz, 1000 Hz, 2000 Hz, 4000 Hz (wg WHO), 1,2 i 3 kHz (Medycyna Pracy), 500,1000,2000 (orzecznictwo odszkodowawcze ZUS).
STOPIEŃ USZKODZENIA SŁUCHU
Prawidłowy
Lekki
Umiarkowany
Znaczny
Głęboki
BIAP
Do 20 dB HL
21-40 dB HL
41-70 dB HL
71-90 dB HL
Ponad 90 dB HL
WHO
Do 25 dB HL
26-40 dB HL
41-60 dB HL
61-80 dB HL
Ponad 80 dB HL
Klasyfikacja stopni ubytków słuchu wg WHO:

Kto powinien poddać się badaniu?

Audiometria jest rekomendowana powinna być prowadzona u osób:
Jeżeli należysz do grupy osób wymienionych powyżej, bądź masz wątpliwości co do stanu zdrowia swojego słuchu – warto zwrócić się do dedykowanego specjalisty. Przeprowadzenie badania pozwoli w sposób szybki i bezinwazyjny zidentyfikować skalę problemu oraz podjąć stosowne leczenie. Umów się na badanie w naszej placówce.
BIBLIOGRAFIA: Protetyka słuchu [Hearing healthcare profession]. Hojan Edward (ed.), Poznań 2014. Adam Mickiewicz University Press. Seria Akustyka nr 19, Pp. 863. ISBN 978-83-232-2748-9. ISSN 0554-8039. Audiologia kliniczna. Zarys. Wydanie IV poprawione i rozszerzone pod redakcją Antoniego Pruszewicza i Andrzeja Orębowskiego. Poznań 2010. Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. ISBN 978-83-7597-066-1.