Maseczki, a niedosłuch

Osoba niedosłysząca w stopniu co najmniej umiarkowanym i znacznym wspomaga się czytaniem słów z ruchu TWOICH WARG.Osoba z lekkim ubytkiem słuchu...

Spis treści

COVID a niedosłuch

W czasach COVID maseczkę nosi każdy i każdy, kto ma na sobie maseczkę to wyzwanie dla osoby niedosłyszącej. Chcę przekazać Ci KILKA INFORMACJI ABYŚ MÓGŁ ZROZUMIEĆ. Dzisiaj chcę podzielić się z Wami swoją wiedzą na ten temat. Chcę Wam pokazać, że przyczyny niesprawności aparatów bardzo często mogą być usunięte samodzielnie przez użytkownika. Tak więc zaczynamy, najpierw należy przybliżyć temat samych aparatów słuchowych. Dzielimy je ze względu na budowę i umiejscowienie, na aparaty wewnątrzuszne, zauszne oraz zauszne RIC. Aparaty słuchowe zauszne składają się z dwóch części – zausznej elektronicznej oraz wkładki usznej. Aparaty słuchowe typu RIC również z dwóch, ale tym razem obu elektronicznych- zausznej oraz słuchawki umieszczanej w uchu. Aparaty wewnątrzuszne jak sama nazwa wskazuje umieszczone są tylko w uchu, nie posiadają części zamocowanej na małżowinie.

W uproszczeniu UBYTEK SŁUCHU klasyfikujemy według stopnia jego nasilenia:
Osoba niedosłysząca w stopniu co najmniej umiarkowanym i znacznym wspomaga się czytaniem słów z ruchu TWOICH WARG.

Osoba z lekkim ubytkiem słuchu nie będzie potrzebowała wspomagania wzrokowego.

Jeśli jednak ktoś ma głęboki ubytek słuchu – nie jest w stanie nic zrozumieć jeśli NIE WIDZI TWOICH UST.

Jak w takiej chwili czuje się osoba niedosłysząca?

I UWAGA! Chce żebyś zdjął/zdjęła maseczkę. CO ZROBIĆ!? Przecież nie chcesz ryzykować, a sytuacja staje się coraz bardziej napięta…

NAJWAŻNIEJSZE JEST BEZPIECZEŃSTWO!
Wszystko zależ od sytuacji, stopnia niedosłuchu i chęci współpracy.

Czym się wspomagać?

W swojej pracy możesz wyjść naprzeciw i mieć przygotowaną kartkę z informacją: “ROZUMIEM, ŻE MA PAN/PANI NIEDOSŁUCH. BĘDĘ MÓWIĆ WOLNIEJ, BĘDĘ PISAĆ NA KARTCE – SPRÓBUJEMY?”

Kiedy rozmawiałam na ten temat z samymi osobami niedosłyszącymi, oni podsunęli mi pewna sugestię, że również możemy oczekiwać inicjatywy również z drugiej strony. Co znaczy, że jeśli np. do pomieszczenia wchodzi osoba z niedosłuchem powinna poinformować nas o tym, że potrzebuje wsparcia w komunikacji ponieważ ma wadę słuchu.

Co można zrobić, żeby skutecznie porozumieć się z osobą niedosłyszącą?

Żeby skutecznie porozumieć się z osobą niedosłyszącą można:
Dwa powyższe rozwiązania są cenne, gdy ktoś ma głęboki ubytek słuchu. Wtedy mowa jest na tyle zniekształcona, że nie możesz zrozumieć, wiec komunikacja jest trudna w obie strony.

I PAMIĘTAJ, NIGY NIE ODWRACAJ SIĘ DO OSOBY NIEDOSŁYSZĄCEJ TYŁEM. Nawet jeśli masz maseczkę i nie widzi Twoich ust, dźwięk będzie lepiej docierał, gdy będziecie na wprost siebie.

Jeśli ten temat uważasz za interesujący i pożyteczny społecznie udostępnij ten tekst w mediach społecznościowych.