Jak wybrać dobry aparat słuchowy?

Najistotniejszym czynnikiem właściwego wyboru jest doświadczony i zaufany specjalista-protetyk słuchu. Dzięki niemu otrzymasz aparat słuchowy skrojony dla siebie na miarę. Od czego to zależy? Dobór to skomplikowany proces, który należycie i sprawnie przeprowadzi protetyk, który pracuje w swoim zawodzie od wielu lat.

Spis treści

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze aparatu słuchowego?

Najistotniejszym czynnikiem właściwego wyboru jest doświadczony i zaufany specjalista-protetyk słuchu. Dzięki niemu otrzymasz aparat słuchowy skrojony dla siebie na miarę. Od czego to zależy? Dobór to skomplikowany proces, który należycie i sprawnie przeprowadzi protetyk, który pracuje w swoim zawodzie od wielu lat. Ty nie musisz się o nic martwić, wystarczy, że dasz się przeprowadzić przez kolejne etapy tego procesu. Aby być pewnym, że dobrze wybrałeś, powinieneś wiedzieć, że w pierwszej fazie protetyk przeprowadza szereg badań. To ważne, aby ustalić typ i poziom Twojego ubytku słuchu. Niezbędne badania to audiometria tonalna, audiometria słowna, tympanometria, UCL i inne zlecone przez specjalistę. Należy je poprzedzić otoskopią (zajrzeniem do uszu), aby upewnić się, że uszy są wolne od woskowiny.

Spotkanie z protetykiem słuchu

Sam początek spotkania to rozmowa, wywiad audiologiczny, ustalenie Twojego profilu słuchowego oraz oczekiwań jakie mają spełnić aparaty słuchowe. Protetyk słuchu bierze pod uwagę wiele czynników wybierając aparaty dla Ciebie m.in. wiek, aktywność zawodową i życiową, sprawność manualną, wielkość i wygląd aparatów, to czy nosisz okulary, czy pracujesz w trudnych warunkach (zanieczyszczenia, wilgoć, pot), czy chcesz korzystać z nowinek technologicznych (aplikacje, łączność BT, strumieniowanie dźwięków) i wiele, wiele innych.

Protetyk poznaje Ciebie i Twoje potrzeby właśnie na pierwszym spotkaniu, dlatego jeśli potrzebujesz aparatów postaraj się umówić na wizytę, która pozwoli Ci pójść o krok dalej. Dobrze wiem, że trudno jest się zdecydować, często rozmawiam z pacjentami przez telefon i wiem, że usilnie szukają rozwiązania nie wiedząc na czym oprzeć kryteria wyboru. Widząc te trudności, postanowiłam napisać artykuł, który daje informacyjną bazę wyjściową. Dzięki niemu dowiadujesz się jak powinien prawidłowo przebiegać dobór aparatów słuchowych.

Co dalej?

Diagnostyka to nie koniec, działań z nim związanych. Kolejny etap to próby i testowanie aparatów. Protetyk słuchu powinien pozwolić Ci zabrać aparaty do domu na kilka dni. Jeśli wytypowane przez niego urządzenia nie spełniają Twoich oczekiwań, po okresie testowania powinny czekać na Ciebie kolejne, które potencjalnie będą działały tak jak tego szukasz. I tak do skutku. Dzięki temu Twój zakup będzie trafiony w 100%. Dostosowanie aparatów słuchowych w ten sposób daje Ci pewność prawidłowego słyszenia i spokój na wiele, wiele lat.