Do aparatów słuchowych trzeba się przyzwyczaić. Czy to prawda?

Musisz wiedzieć, że podczas pierwszych dni użytkowania aparatów słuchowych może Cię nawet niekiedy pobolewać głowa. To zjawisko jest również naturalne i określane jako zmęczenie słuchowe. Zmęczenie słuchowe spowodowane jest dużą ilością dźwięków, których od dawna nie słyszałeś, a obecnie słyszysz.

Spis treści

Na wstępie chcę powiedzieć, że do napisania tego artykułu skłonił mnie post na który trafiłam w jednej z grup na Facebooku, do której również jakiś czas temu dołączyłam. Użytkownicy aparatów słuchowych wymieniają się tam doświadczeniami na temat użytkowania aparatów słuchowych. (Korzystając z okazji zapraszam Cię do polubienia na Facebooku fanpage Amilaut 😊) We wspomnianym poście Pani pytała innych użytkowników aparatów słuchowych, czy normalnym zjawiskiem jest to, że w wypożyczonych aparatach słyszy zniekształcony, metaliczny, ostry dźwięk. Pytała, czy inni użytkownicy, też mają takie doświadczenia z nowymi aparatami słuchowymi. Przekazała, że Pani protetyk słuchu, która ustawiła jej aparaty słuchowe podkreślała kilkukrotnie, że musi się do takiego słyszenia przyzwyczaić oraz, że na przyzwyczajenie potrzeba czasu. Jak myślisz, czy to normalne? Czy też miałeś takie doświadczenia? Czy rzeczywiście trzeba się do takiego słyszenia przyzwyczaić? Aby zagłębić się w ten temat w tej sytuacji omówię dwa przypadki. 

Przyzwyczajanie się do aparatów

Pierwszy przypadek, to sytuacja kiedy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z aparatami słuchowymi. Pierwszy kontakt z aparatami słuchowymi jest dla uszu i mózgu zaskoczeniem. Żyjąc z niedosłuchem słyszalność dźwięków jest osłabiona. W chwili, gdy pierwszy raz zakładasz aparaty słuchowe powracasz do pełnej słyszalności. Dźwięki z otoczenia na początku mogą wydawać Ci się nienaturalne, a Twój głos będzie brzmiał dla Ciebie dziwnie. To normalne…

Musisz wiedzieć, że zwykle potrzeba od 3 do 8 tygodni, by przyzwyczaić się do nowego słyszenia. Uszy mogą też być drażliwe ze względu na to, że organizm reaguje na aparaty słuchowe jak na ciało obce. Podobne odczucia mają osoby, które zaczynają nosić okulary.

Dlatego zalecam, by w pierwszych dniach zakładać aparaty słuchowe w domu na kilka godzin i stopniowo z dnia na dzień wydłużać czas ich noszenia.

Musisz wiedzieć, że podczas pierwszych dni użytkowania aparatów słuchowych może Cię nawet niekiedy pobolewać głowa. To zjawisko jest również naturalne i określane jako zmęczenie słuchowe. Zmęczenie słuchowe spowodowane jest dużą ilością dźwięków, których od dawna nie słyszałeś, a obecnie słyszysz. Z czasem się wszystko ustabilizuje, wyżej wspomniane objawy miną z uwagi na to, że Twój mózg przyzwyczai się do słyszenia w aparatach słuchowych.

Uwaga protetyka słuchu: „…że do aparatu trzeba się przyzwyczaić” jest prawdą. W sytuacji, gdy brzmienie i jakość dźwięku (nie myl proszę z poziomem głośności) oraz rozumienie mowy nie jest na takim poziomie jaki oczekujesz, doświadczony protetyk słuchu podczas wizyty w gabinecie jest w stanie zmienić ustawienie aparatów słuchowych względem Twojego ubytku słuchu oraz zgodnie z Twoimi potrzebami w taki, aby słuchanie w aparatach było takie jakiego oczekujesz.

Nieprawdą jest natomiast to, że do nienaturalnego, zniekształconego, słabego słyszenia musisz się przyzwyczaić. Wystarczy, że na wizycie u protetyka słuchu przekażesz swoje spostrzeżenia na temat jakości słyszenia, a on po wysłuchaniu Twoich potrzeb ustawi aparaty tak, aby efekt był dla Ciebie zadowalający. 

Przyzwyczajanie się do aparatów - przypadek 2

Drugi przypadek, który omówię to sytuacja, kiedy już jakiś czas nosisz aparaty słuchowe lub jesteś użytkownikiem aparatów słuchowych od kilku, a nawet kilkunastu lat. Gdy jakość słyszenia w aparatach słuchowych oceniasz jako nienaturalne brzmienie w sytuacji, gdy np. testujesz nowe aparaty słuchowe, lub jesteś po wizycie na której aktualnie zmieniono ustawienia w aparatach słuchowych, to również stwierdzenie „trzeba się przyzwyczaić” jest oczywiście prawdą. Natomiast ten okres przyzwyczajania się jest znacznie krótszy, niż w pierwszym przypadku, który omówiłam powyżej. Każda zmiana ustawień aparatów skutkuje innym słyszeniem, ale w tym przypadku do oceny jakości słyszenia wystarczy Ci zwykle około 7 do 14 dni. Już po tygodniu od wizyty u protetyka słuchu będziesz wiedział, czy słyszenie w aparatach jest według Ciebie odpowiednie. 

Każdy pacjent jest inny

Przekaże Ci też ważną uwagę, co do testowania nowych aparatów. Wiedz, że każdy producent i model aparatów słuchowych różni się od siebie przede wszystkim jakością brzmienia, funkcjami, wyglądem i oczywiście ceną. Na pewno też doskonale wiesz, że jest wiele klas aparatów słuchowych. Często  pacjenci w gabinecie pytają, czy jakość aparatów słuchowych idzie w parze z ceną? Odpowiadam, że tak… Ale, tak jest jedno ALE 😊 Każdy pacjent jest inny, każdy pacjent ma inny niedosłuch i musisz wiedzieć, że jeżeli Ty słyszenie w aparacie X ocenisz jako bardzo dobre, to nie znaczy, że inny pacjent podobnie.  Ktoś inny wybierze aparat Y i będzie z niego bardzo zadowolony. Każdy ma inne potrzeby i oczekuje innych wrażeń słuchowych. Aparaty dopasowuje się indywidualnie dla każdego pacjenta i samo testowanie aparatów przed zakupem jest kluczowe. 

Podsumowanie

Podsumowując… Nie daj sobie wmówić, że jeżeli w aparatach słyszysz źle, niewyraźnie, zbyt głośno, zbyt cicho to musisz się do tego przyzwyczaić.

W chwili gdy kupujesz aparat, cały proces dopasowania  jest zakończony. Jeśli nadal czujesz dyskomfort, nie słyszysz wyraźnie to jest to sygnał, że usługa dostosowania aparatów nie jest zakończona sukcesem i kupujesz sprzęt, który prawdopodobnie nie jest przeznaczony dla Ciebie. Albo druga opcja, sprzedawcy zabrakła umiejętności i wiedzy w zakresie protetyki słuchu, tak też się zdarza.  Owszem, niekiedy trzeba akceptacji, prób, testów, ale po tym artykule już wiesz w jakich kwestiach.