Indywidualna Stymulacja Słuchu dr K. Johansena IAS – Co to jest? Na czym polega? Jakie są efekty?

Program Johansen IAS, czyli tzw. indywidualna stymulacja słuchu to metoda stworzona przez duńskiego nauczyciela i psychologa dr Kjelda Johansena - dyrektora Bałtyckiego Laboratorium Badań Nad Dysleksją. Jak działa? Do czego służy? Kto może z niej skorzystać? Jak długo trwa? Dużo pytań, ale na szczęście wszystkie odpowiedzi znajdują się w tym artykule.

Spis treści

Jak działa Indywidualna Stymulacja Słuchu?

Johansen IAS jest  jedynym domowym programem treningu słuchu, który stosuje indywidualne metody terapii.

Metoda Johansena-IAS jest programem nie wymagającym większego zaangażowania ze strony  pacjenta. Program terapii polega na słuchaniu specjalnie dobranej do wyników badania muzyki wykonywanej na syntetyzatorze i słuchanej w domu poprzez słuchawki przez 10 minut dziennie.

Postępy są kontrolowane co 6-10 tygodni (w zależności od wieku), wtedy podejmowane są decyzje o przejściu na następny etap terapii w formie kolejnej płyty CD.

Na co wpływa Indywidualna Stymulacja Słuchu?

Indywidualna Stymulacja Słuchu wywiera pozytywny wpływa na pacjenta poprzez:

Jakie są zalety Indywidualnej Stymulacji Słuchu?

Indywidualna Stymulacja Słuchu oprócz w/w pozytywnych wpływów na pacjenta. Posiada dodatkowe zalety, które są atrakcyjne dla potencjalnych uczestników terapii:

Kto może skorzystać z Indywidualnej Stymulacji Słuchu?

Indywidualna Stymulacja Słuchu jest przeznaczona zarówno dla dzieci ( od 3 r. ż) jak i dorosłych. Szczególnie zalecana jest w przypadku:

Co zrobić, aby rozpocząć terapię metodą K. Johansena IAS?

Rozpoczęcie terapii poprzedzone jest zawsze szczegółową diagnozą wykonaną przez certyfikowanego terapeutę IAS. Diagnoza w Indywidualnej Stymulacji Słuchu Johansena opiera się na badaniu audiometrii tonalnej oraz testach mowy utrudnionej w tym teście dychotycznym – istotnych dla procesu uczenia się aspektów prawidłowego przetwarzania bodźców słuchowych.

Jak długo trwa terapia metodą Indywidualnej Stymulacji Słuchu?

Cały program stymulacji w zależności od wieku pacjenta trwa od 6 do 18 miesięcy. Dzieci potrzebują najczęściej 9-10 miesięcy.

Jakie są warunki przystąpienia do Indywidualnej Stymulacji Słuchu?

Otwórz czat
Potrzebujesz pomocy?
Amilaut - Usłysz więcej!
Zarezerwuj wizytę u naszego audiologa, który przeprowadzi badanie słuchu i omówi opcje leczenia.