Włączamy dostępność Cewka Indukcyjna

W ramach rozwijania dostępności dla użytkowników aparatów słuchowych prowadzimy akcję włączenia cewek indukcyjnych w aparatach słuchowych.
cewka indukcyjna

Spis treści

Włączając cewkę indukcyjną - zwiększamy dostępność dla osób z niedosłuchem.

W ramach rozwijania dostępności dla użytkowników aparatów słuchowych prowadzimy akcję włączenia cewek indukcyjnych w aparatach słuchowych.

Po co uruchamiamy cewkę indukcyjną?

Uruchamiamy ją, aby użytkownik aparatów słuchowych lepiej słyszał w akustycznie trudnych warunkach. To właśnie włączenie cewki indukcyjnej umożliwia skorzystanie z dodatkowej pomocy słuchowej jaką jest pętla indukcyjna.

Czym jest pętla indukcyjna? Jak to działa w praktyce?

W dużym skrócie pętla indukcyjna przesyła dźwięk pochodzący z mikrofonu, bezpośrednio do aparatu słuchowego osoby z niedosłuchem. Na przykład wykładowca na auli mówi do mikrofonu a użytkownik aparatów słuchowych słyszy jego głos bezpośrednio w uszach. Dźwięk nie traci na wartości wzmocnienia a dźwięki dookoła nie zakłócają treści wypowiedzi. Dla skuteczności odbioru istotne jest to żeby użytkownik aparatów usiadł w wyznaczonym przez pętlę polu. Więcej informacji znajdziesz w jednym z artykułów na naszym blogu Pętla Indukcyjna – co to jest i jak działa?

Jakie warunki techniczne należy spełnić, żeby skorzystać z pętli indukcyjnej?

Czy w moim aparacie słuchowym jest cewka indukcyjna? Czy można zamontować cewkę w moim aparacie słuchowym?

W większości zausznych aparatów słuchowych tzw. BTE (Behind The Ear) , cewki wbudowane są fabrycznie. Wtedy należy jedynie poprosić protetyka słuchu o uruchomienie cewki. Inaczej jest w przypadku aparatów typu RIC (Receiver In the Canal- zauszne aparaty z zewnętrzną słuchawką umieszczoną w uchu). Nie wszystkie aparaty tego typu mają wbudowaną cewkę. Niestety jeśli zakupisz aparat słuchowy bez cewki, nie będzie można zamontować jej później, dlatego podczas doboru aparatów słuchowych zwróć uwagę na to czy cewka występuje w modelu, który kupujesz.

Cewka indukcyjna może być również stosowana w aparatach wewnątrzusznych typu:
O tym czy cewka będzie zamontowana w aparacie decydujesz Ty, a protetyk słuchu ustala czy jest taka możliwość w wybranym modelu. Pamiętaj, że cewka jest dodatkową częścią do umieszczenia w wewnątrzusznym aparacie słuchowym, dlatego może spowodować zwiększenie jego rozmiaru.

Czy mój aparat słuchowy ma cewkę indukcyjną?

Zapraszamy do nas Kontakt – Amilaut, odpowiemy na Twoje pytanie bardzo szybko testując model Twojego aparatu słuchowego. Jeśli aparat posiada cewkę, uruchomimy ją a Ty będziesz mógł cieszyć lepszym słyszeniem w sytuacjach, gdy aparat słuchowy nie wystarcza np. z powodu wielkości pomieszczenia, lub zbyt dużej odległości od rozmówcy. W AMILAUT dzięki uprzejmości Polskiej Fundacji Osób Słabosłyszących zainstalowaliśmy stanowiskową pętlę indukcyjną, dzięki czemu będzie można sprawdzić jak aparaty współdziałają z pętlą indukcyjną i jakie efekty przynosi korzystanie z pętli indukcyjnej.

Jak przełączyć aparat słuchowy w tryb cewki indukcyjnej?

Jeśli już wiesz, że Twoje aparaty słuchowe posiadają cewki i dodatkowo zostały uruchomione przez protetyka słuchu, przełącz aparat na tryb cewki przy użyciu “Przycisku do zmiany programów” lub w przypadku analogowych aparatów słuchowych, przełącznika “MTO” – włącz tryb “T”.

Usłyszysz wtedy charakterystyczny szum cewki, który ustąpi jak tylko znajdziesz się w wyznaczonym polu pętli indukcyjnej. Najczęściej też nie będziesz słyszał dźwięków otoczenia, ponieważ dla podwyższenia komfortu słuchania, mikrofon w trybie cewki indukcyjnej zostaje wyłączony.

Z pętli indukcyjnej możesz skorzystać w wielu miejscach użyteczności publicznej takich jak urzędy, kościoły, muzea, teatry oraz podczas sezonowych wydarzeń społecznych i kulturalnych.