Pomocy, mój aparat słuchowy nie działa!

Osoby, które noszą aparaty słuchowe często nie wyobrażają sobie życia bez nich. Kiedy aparaty przestają działać ich użytkownicy nie mogą swobodnie komunikować się z bliskimi, co prowadzi do sytuacji trudnych i konfliktowych w rodzinie. Pójście do pracy staje się niemożliwym wyczynem, bo nierzadko współpracownicy nie mają pojęcia o niedosłuchu tej osoby.

Spis treści

Najczęstsze przyczyny uszkodzeń aparatów.

Osoby, które noszą aparaty słuchowe często nie wyobrażają sobie życia bez nich. Kiedy aparaty przestają działać ich użytkownicy nie mogą swobodnie komunikować się z bliskimi, co prowadzi do sytuacji trudnych i konfliktowych w rodzinie. Pójście do pracy staje się niemożliwym wyczynem, bo nierzadko współpracownicy nie mają pojęcia o niedosłuchu tej osoby. Jeśli ktoś jest osobą niedosłyszącą całe jego życie uzależnione jest od tego czy ma sprawny aparat słuchowy. Jeśli ten tekst czyta użytkownik aparatów z pewnością właśnie przyznaje mi w myślach rację. Każdego dnia odbieram telefony od zestresowanych klientów , którzy mówią „Mój aparat się zepsuł, nie działa’”. Ponieważ mam wieloletnie doświadczenie nawet przez telefon potrafię rozpoznać przyczynę usterki, doradzić powiedzieć co należy zrobić dalej.

Dzisiaj chcę podzielić się z Wami swoją wiedzą na ten temat. Chcę Wam pokazać, że przyczyny niesprawności aparatów bardzo często mogą być usunięte samodzielnie przez użytkownika. Tak więc zaczynamy, najpierw należy przybliżyć temat samych aparatów słuchowych. Dzielimy je ze względu na budowę i umiejscowienie, na aparaty wewnątrzuszne, zauszne oraz zauszne RIC. Aparaty słuchowe zauszne składają się z dwóch części – zausznej elektronicznej oraz wkładki usznej. Aparaty słuchowe typu RIC również z dwóch, ale tym razem obu elektronicznych- zausznej oraz słuchawki umieszczanej w uchu. Aparaty wewnątrzuszne jak sama nazwa wskazuje umieszczone są tylko w uchu, nie posiadają części zamocowanej na małżowinie.

Zauszne aparaty słuchowe

Teraz wymienię najczęstsze przyczyny z powodu, których aparaty nie działają wcale lub ich działanie jest nieprawidłowe. W przypadku zausznych aparatów słuchowych przyczyną może być ZAWILGOCENIE części elektronicznej aparatów, która znajdują się za uszami. Zawilgocenie może spowodować zarówno zalanie aparatów przez pot jak i przebywanie w zaparowanym pomieszczeniu czy na przykład zalanie wodą, deszczem. Wielogodzinne noszenie aparatów, wysiłek fizyczny, wrodzona potliwość lub zażywane leki które generują produkcję potu, mogą spowodować, że nawet najbardziej odporne aparaty przestaną działać.

Jeśli użytkownik podejrzewa, że przyczyną może być zawilgocenie powinien wyposażyć się w kapsułki pochłaniające wilgoć lub elektroniczny osuszacz dedykowany do osuszania właśnie aparatów słuchowych. Zawilgoceniu może uleć również wkładka uszna , wtedy należy odłączyć wkładkę uszną od części zausznej i przedmuchać rurkę, która łączyła te części. Nawet jedna kropla może spowodować, że aparat przestanie całkowicie działać. USZKODZENIE rurki lub innej części łączącej aparat z wkładką uszną to poważniejsza usterka widoczna gołym okiem, której usunięcia podejmie się protetyk słuchu. ZANIECZYSZCZENIE może dotyczyć części zausznej aparatów w której znajdują się mikrofony narażone na zatkanie przez pył i kurz. Należy przetrzeć je suchą ściereczką lub przeznaczoną do tego chusteczką nawilżoną. W przypadku wkładki trzeba przyjrzeć się temu czy w rurce lub dalszej części może znajdować się woskowina, jeśli tak należy przetkać obie te części. WYCZERPANA BATERIA to kolejna potencjalna przyczyna usterki. Nawet jeśli była wymieniana poprzedniego dnia, należy sprawdzić czy jest sprawna przy pomocy testera baterii. Bardzo rzadko się zdarza , ale jednak, że nowa bateria jest wadliwa. Bywa też tak, że podczas wymiany można pomylić baterie i włożyć do aparatu zużytą zamiast nowej. Właśnie , dlatego jeśli zauważysz, że Twoje aparaty nie działają trzeba skontrolować baterię przy pomocy testera. Ta ostatnia sytuacja często zdarza się osobom niedowidzącym oraz w podeszłym wieku. Wszystkie te zabiegi może przeprowadzić każdy użytkownik aparatów słuchowych, jeśli nie pomogą przywrócić sprawności dopiero wtedy można zacząć myśleć o tym, że aparaty są uszkodzone. Wtedy należy zatelefonować do protetyka słuchu.

Wewnątrzuszne aparaty słuchowe

W przypadku wewnętrznousznych aparatów słuchowych przyczyną również może być ZAWILGOCENIE , które wstępnie może zniwelować kapsułka osuszająca a skuteczniej osuszacz elektroniczny. Tutaj należy zwrócić uwagę na to, że wewnątrzuszne aparaty słuchowe narażone są na wilgoć ponieważ przez kilkanaście godzin dziennie przebywają w przewodzie słuchowym a tam znajdują się sprzyjające warunki do skraplania się powietrza.

ZANIECZYSZCZENIE FILTRÓW chroniących głośniki aparatów wewnątrzusznych przed woskowiną może skutecznie zablokować ich działanie. Każdy użytkownik tego typu aparatów powinien wyposażyć się w filtry zapasowe. Jeśli aparat nie działa trzeba sprawdzić czy filtr jest czysty a jeśli nie, wymienić go na nowy. ZUŻYTE BATERIE podobnie jak w przypadku aparatów zausznych również mogą sugerować usterkę aparatów wewnątrzusznych.

Aparaty słuchowe typu RIC

W przypadku zausznych aparatów słuchowych typu RIC przyczyn może być tyle ile w sumie w klasycznych aparatach zausznych i wewnątrzusznych. Może pojawić się ZAWILGOCENIE zarówno zausznej części elektronicznej jaki głośnika wewnątrz ucha. Rozwiązanie takiej usterki opisałam już powyżej. Może pojawić się ZANIECZYSZCZENIE mikrofonów części zausznej jaki i filtra głośnika (tak jak w aparatach wewnątrzusznych). USZKODZENIE łącznika pomiędzy głośnikiem a zauszną częścią aparatu, którym jest cienki przewodów umieszczony w plastikowej osłonie. Jak ustalić czy to właśnie ta przyczyna? Najlepiej założyć aparat na ucho i delikatnie poruszyć przewodem, jeśli naprzemiennie aparat raz będzie działał a raz nie świadczy to o uszkodzeniu przewodu, wtedy zgłoś się po pomoc do protetyka słuchu. Aby uniknąć uszkodzenia w przyszłości należy zwracać uwagę na to, aby delikatnie chwytać przewód podczas zakładania i zdejmowania aparatu z ucha.

Wszystko co dotychczas przeczytaliście może być powodem tego, że aparaty słuchowe mogą przestać działać. Wydawać by się mogło, że w tej sytuacji aparaty bez przerwy zanieczyszcza się zawilgacają i psują. Nic bardziej mylnego, jeśli właściciel aparatów słuchowych dba o nie regularnie, stosuje odpowiednie środki do pielęgnacji a częstotliwość dostosowuje do swojego stylu życia, na pewno jego aparaty zostaną w kondycji przez długi czas. Więc jeśli Twoje aparaty słuchowe przestaną działać , zamiast się denerwować przeprowadź kolejno opisane czynności i zdiagnozuj co możesz zrobić sam.

Jeśli wszystkie działania zawiodą, chwyć słuchawkę telefonu i zadzwoń do nas. Jesteśmy po drugiej stronie i służymy fachową poradą. Do usłyszenia!