Baterie do aparatów słuchowych – Wszystko co potrzebujesz wiedzieć

Badanie Audiometrem co to jest i kto powinien z niego skorzystać?
27 marca 2022
Tympanometria
Co to jest Tympanometria? Na czym polega i jak odczytać wyniki?
3 czerwca 2022

Odpowiedni dobór baterii do aparatów słuchowych może stanowić wyzwanie. Istnieją różne rodzaje baterii, a każdy z nas ma różne potrzeby oraz możliwości. Nawet gdy budżet nie jest ograniczeniem, stoimy w obliczu sytuacji w której nie wiemy co kupić, ponieważ nie mamy dużego porównania. W takiej sytuacji warto zwrócić się o pomoc specjalisty, albo poszukać pomocy na naszym blogu.

Ten artykuł powstał aby Ci ułatwić podjęcie decyzji zakupowej, albo chociaż pomóc zrozumieć jakimi kryteriami należy się kierować wybierając baterie do aparatów słuchowych.

 

SPIS TREŚCI:

 

1) Jak działają baterie do aparatów słuchowych?

Na rynku baterii do aparatów słuchowych dominują baterie cynkowo-powietrzne. Do ich zalet zaliczamy m.in.: przyjazność dla środowiska, zapewniają ciągłość napięcia w dłuższym czasie oraz moją prosty sposób działania.

Bateria cynkowo-powietrzna wypełniona jest cynkiem i posiada na swojej powierzchni małe otwory. Gdy kupujemy baterie otwory są zaklejone ochronną nalepką, aby uaktywnić baterię, należy zdjąć nalepkę i zostawić baterię na ok. 2 min. W tym momencie powietrze dostaje się do środka, dzięki czemu zachodzi reakcja chemiczna pomiędzy tlenem zawartym w powietrzu, a cynkiem znajdującym się w baterii. W wyniku reakcji wytwarza się znacząca ilość energii elektrycznej zasilającej aparaty słuchowe.

2) Jak długo działa bateria?

Czas działania baterii jest trudny do oszacowania, ponieważ zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb pacjenta. Typowa bateria do aparatów słuchowych działa od 3 do 20 dni.
Należy wziąć pod uwagę, że długość działania baterii jest zależna od czynników takich jak:
1.Typ urządzenia,
2.Intensywność użytkowania (Wzmocnienia dźwięku)
3.Stopień niedosłuchu
4.Rodzaj baterii (patrz pkt. 4)

Warto wziąć pod uwagę, że w pewnych sytuacjach na przykład podczas przebywania w ciszy aparaty nie będą wzmocnienia a tym samym zużycie baterii też będzie mniejsze. Natomiast podczasrozmowy z rodziną, czy z kelnerem w restauracji, wykorzystywane będzie większe wzmocnienie dźwięku.
Jeżeli bardzo zależy nam aby przedłużyć żywotność baterii, warto wyłączać aparat na noc i dbać o odpowiednie przechowywanie baterii. Istotną informacją jest również to, że po zdjęciu wspomnianej naklejki odczekanie z włożeniem do aparatu słuchowego również zwiększy jej żywotność.

3) Jak przechowywać baterie?

Przechowując baterie do aparatów słuchowych ważne jest, aby pozostały możliwie jak najdłużej w oryginalnych opakowaniach, bo w ten sposób pozostają użyteczne na dłuższy czas. Dodatkowo warto zadbać o suche miejsce ze stałą temperaturą np. pokojową. 
Z drugiej strony, jeśli chodzi o warunki, których należy unikać przechowując baterie to należy zwrócić uwagę na: 
 • Unikanie zbyt wysokich lub niskich temperatur, 
 • Nie przechowywanie baterii w powietrzu o dużej wilgotności, 
 • Przechowywanie baterii w miejscu o wysokim stopniu zanieczyszczenia powietrza 

 

4) Jakie są rodzaje baterii?

Wyróżniamy cztery rodzaje baterii wykorzystywanych do aparatów słuchowych. W poniższym zestawieniu przedstawiamy poszczególne rodzaje, ich oznakowania kolorystyczne oraz przybliżony czas działania:

 • 675  czas działania od 14  do 20 dni.  przypisany kolor to Niebieski. 
 • 13 – czas działania od 10 do 14 dni. – przypisany kolor to Pomarańczowy.
 • 312 – czas działania od 7 do 10 dni. – przypisany kolor to Brązowy.
 • 10 – czas działania od 3 do 5 dni. – przypisany kolor toŻółty.

 

5) Jakiej marki baterie są najlepsze?

Na rynku jest wielu producentów baterii słuchowych a ocena tego, które baterie są najlepsze zawsze pozostaje subiektywną oceną pacjenta. Jednak jako specjaliści możemy zauważyć, że dużą popularnością wśród naszych pacjentów cieszą się baterie marki Rayovac.

 

6) Skąd mam wiedzieć, kiedy wymienić baterię w aparacie słuchowym?

Baterię należy wymienić, gdy:

 • Usłyszysz sygnały dźwiękowe z aparatu wskazujące na niski stopień naładowania baterii.
 • Zauważysz zniekształcenie dźwięku. Gdy musisz zwiększać głośność aparatu w sytuacjach, które dotychczas tego nie wymagały.
 • Gdy zauważysz, że aparat przestał pracować.
 • Gdy podczas zakładania i zdejmowania nie pojawia się charakterystyczny pisk.

Zawsze możesz skorzystać z testera baterii i sprawdzić czy działa. Jednak jeśli nie masz pod ręką testera, jest na to lifehack 😉 Bateria, która jest rozładowana, rzucona np. na blat stołu będzie się od niego odbijała, “podskakiwała”. Natomiast jeśli jest pełna upadnie i od razu przylgnie do podłoża. Koniecznie wypróbuj, możesz też zobaczyć filmik na naszym profilu IG sluchowe_love w stories o nazwie “BATERIE”.

 

7) Gdzie mogę kupić baterie do aparatu słuchowego?

Wyróżniamy kilka podstawowych miejsc, gdzie można nabyć baterie do aparatu słuchowego:

 • Stacjonarnie w sklepach.
 • W punktach protetycznych aparatów słuchowych.
 • Sklepach sprzedających urządzenia medyczne.
 • Specjalistycznych sklepach internetowych. 
Baterie do aparatu słuchowego można nabyć zarówno w specjalistycznym gabinecie, jaki w  sklepach internetowych. Chcielibyśmy jednak zachęcić do korzystania z obiektów specjalistycznych, aby móc skorzystać z pomocy i rady osoby kompetentnej w tym zakresie.

8) Jak wymienić baterię w aparacie słuchowym?

Przed wymianą baterii w aparacie słuchowym trzeba zadbać o higienę. Zanieczyszczenie przedostające się z naszych rąk na baterię aparatu słuchowego może spowodować skrócenie możliwego czasu pracy baterii, dlatego należy przed wymianą baterii umyć ręce. Dopiero potem przystępujemy do następujących działań:
1. Otwórz komorę baterii.
2. Zdejmij nalepkę ochronną znajdującą się na baterii.
3. Odłóż ją na minimum 2 min przed umieszczeniem jej w komorze baterii. Jest to czas potrzebny do aktywacji baterii. *
4. Przy wkładaniu baterii zwróć uwagę na oznaczenia „+” i „-”.
5. Jeżeli komora baterii się nie zamyka należy ponownie sprawdzić czy bateria została właściwie ułożona na oznaczeniach „+” i „-”.
Ad pkt 3: *Jeżeli czas będzie krótszy może to wpłynąć na pracę baterii lub spowodować uznanie jej przez aparat za rozładowaną.

9) Co zrobić ze zużytymi bateriami?

W trosce o środowisko należy pamiętać, że baterii nie wyrzuca się do śmieci z plastikiem i metalem 
tylko w przeznaczonych do tego miejscach, czyli:
 • Zbiórki odpadów komunalnych.
 • Specjalne pojemniki na baterie. 

 

10) Przydatne wskazówki dla pacjenta

Jeżeli chcesz w sposób należyty postępować ze swoją świeżo zakupioną baterią, lub starym, spracowanym aparatem, warto wziąć pod uwagę poniższe wskazówki:

 • Naklejkę ochronną od baterii odklej tylko w przypadku kiedy masz zamiar jej użyć – raz odklejona naklejka spowoduje aktywację baterii.
 • Zawsze miej przy sobie zapasową baterię.
 • Postaraj się „przewietrzać” komorę baterii w aparacie słuchowym (np. na noc), tak aby uniknąć zawilgocenia komory baterii.
 • Przechowuj baterie poza zasięgiem dzieci.
 • W przypadku połknięcia baterii natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

 

Może Cię również zainteresować:

 

BIBLIOGRAFIA:
Protetyka słuchu [Hearing healthcare profession]. Hojan Edward (ed.), Poznań 2014. Adam Mickiewicz University Press. Seria Akustyka nr 19, Pp. 863. ISBN 978-83-232-2748-9. ISSN 0554-8039.

Decydując się na korzystanie z naszej strony akceptujecie Państwo naszą politykę prywatności, w której znajdują się informacje na temat używanych przez nas plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu bez zmiany ustawień na Państwa urządzeniu oznacza wyrażanie zgody na używanie plików cookies. Czytaj dalej.