Zrozumieć szumy uszne

Jedną z najczęstszych przyczyn szumów usznych jest ubytek słuchu. Może on być spowodowany narażeniem na wyjątkowo głośne dźwięki: wybuch, bardzo głośna muzyka lub wieloletnie narażenie na hałas, a nawet stres.

Czym są szumy uszne?

Szumy uszne – z łaciny tinnitus oznacza „dzwonić”. Osoby, którym na co dzień towarzyszą szumy uszne określają je różnie, jako: dzwonienie, gwizdanie, syczenie czy dźwięk szumu fal. Od 10 do 15% populacji cierpi na szumy uszne, a ok 20% z nich określa je jako trudne, nie do zniesienia i zakłócające codzienne funkcjonowanie.

Jedną z najczęstszych przyczyn szumów usznych jest ubytek słuchu. Może on być spowodowany narażeniem na wyjątkowo głośne dźwięki: wybuch, bardzo głośna muzyka lub wieloletnie narażenie na hałas, a nawet stres.

Właściwym zespołem specjalistów w przebiegu leczenia jest lekarz laryngolog, audiolog, protetyk słuchu oraz psycholog, którzy wspólnie zajmą się problematyką niwelowania szumów usznych.

Jak radzić sobie z szumami usznymi?

Poszukując najskuteczniejszych metod radzenia sobie z szumami usznymi należy pamiętać, że nie są one uznawane za chorobę, ale za objaw. Gdy leczymy chorobę, staramy się wyleczyć jej przyczynę, lecząc objawy – skupiamy się na ich uśmierzaniu. Pierwszym krokiem na drodze do pokonania szumów usznych jest zmiana sposobu myślenia. Ciągłe, dokuczliwe dźwięki mogą spowodować wystąpienie emocjonalnej i behawioralnej reakcji łańcuchowej, która umieszcza szumy uszne w centrum Twojego życia. Na przykład: jeżeli szumy uszne sprawiają, że odczuwasz stres, możesz w konsekwencji zacząć wycofywać się z życia towarzyskiego. Mogą one powodować także trudności z zasypianiem, co będzie skutkowało zmęczeniem i depresją. Zaczyna się błędne koło.

Jak sobie pomóc i przełamać błędne koło objawów na dobre?

Najlepiej zacząć od badania słuchu. Większość osób cierpiących na szumy uszne posiada także ubytek słuchu. Dlatego w wielu przypadkach noszenie aparatu słuchowego wzmacniającego dźwięki otoczenia może także pomóc zmniejszyć dokuczliwość szumów usznych. Gdy mózg zajęty jest słuchaniem świata zewnętrznego, przestaje się na nich koncentrować. Szumy uszne to nie jedyne dźwięki w naszym otoczeniu – kluczem jest nauka dopasowania ich do otaczającego Cię krajobrazu dźwiękowego.

Pomocne wskazówki:

Rozwiązanina technologiczne i zepchięcie szumów usznych na dalszy plan

Aby zapewnić sobie najwyższą skuteczność, prowadzenie zdrowego stylu życia należy połączyć z zastosowaniem urządzeń, które pomogą nam odwrócić uwagę od szumów.

Nowoczesna technologia może pomóc ujarzmić szumy uszne. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku ciągła stymulacja akustyczna. Chodzi o to, aby mózg skupiał się na dźwiękach świata zewnętrznego, a nie na szumach usznych.

Aparaty słuchowe, gdy szumom towarzyszy niedosłuch

Aparaty słuchowe nie tylko poprawiają słuch, ale także bardzo często łagodzą szumy uszne. Gdy lepiej słyszymy, łatwiej nam ignorować szumy. Aparaty słuchowe wzmacniają dźwięki otoczenia i przekazują je bezpośrednio do ucha. To pomaga użytkownikowi skupić się na tym, co słyszy wokół siebie. Gdy w centrum uwagi znajdą się przyjemne wrażenia dźwiękowe, wpływ szumów usznych zostaje osłabiony. W wielu przypadkach użytkownicy słyszą szumy bardzo słabo lub nawet w ogóle, gdy aparat jest włączony.

Generatory szumów usznych, gdy nie masz niedosłuchu

Generatory szumu są przeznaczone dla osób, które nie są dotknięte ubytkiem słuchu. Wyglądają one jak aparaty słuchowe, ale nie wzmacniają dźwięków otoczenia. Emitują delikatny szum, który odwraca uwagę pacjenta od szumów usznych. Urządzenia te przynoszą pacjentom znaczną ulgę.

Urządzenia łączone, gdy masz niedosłuch i szumy uszne. Zastosuj aparaty słuchowe z wbudowanymi generatorami szumów usznych.

W związku z tym, że aparaty słuchowe wzmacniają tylko rzeczywiste dźwięki otoczenia, przydatne stają się aparaty z funkcją generatora szumu. Generator może emitować delikatny szum, który odwraca uwagę pacjenta od szumów usznych. Aparaty słuchowe mogą być wyposażone w szereg różnych programów słuchowych, które pracować mogą w trzech trybach: tylko aparat słuchowy, tylko generator szumu, lub połączenie obu rozwiązań.

Sprawdzenie skuteczności

Jeśli chcesz się przekonać czy generator szumów jest dla Ciebie, zapisz się na konsultację protetyka słuchu w naszej placówce. Na wizycie Twoje szumy uszne zostaną zbadane, a generatory szumów ustawione adekwatnie do ich specyfiki.

WAŻNE:

Generatory szumów będziesz mógł zabrać do domu, aby przekonać się o ich skuteczności.